Bezpieczne place zabaw dla dzieci

plac zabawDzisiejsze trzydziestolatki pamiętają jeszcze swoje stare place zabaw, na których bawili się przez większą część wolnych od przedszkola i szkoły dni. Mimo, że zabawa była prawie zawsze fantastyczna, bo ograniczała ją tylko ich własna wyobraźnia, to w porównaniu do dzisiejszych placów zabaw dla dzieci, była mało bezpieczna.

Nowoczesne place zabaw

Wyłącznie metalowe zabawki oraz betonowe podłoża są obecnie niedopuszczalne, a cała budowa dzisiejszych placów zabaw łączy się w wieloma obostrzeniami i wymaga stosowania się ich właścicieli do wielu norm i przepisów prawnych. Każdy rodzic ma dzisiaj prawo do uzyskania informacji, czy plac zabaw, na którym bawi się nasze dziecko jest bezpieczny. Zarządcy obecnych placów zabaw muszą zadbać o przeprowadzenie odpowiedniej oceny zgodności placu z normą. Plac musi posiadać certyfikaty oraz deklaracje zgodności na urządzenia. Istnieje także system kontroli placu, który powinien być wdrożony i stosowany w każdym takim miejscu. Posiadania odpowiednich dokumentów wymaga przede wszystkim prawo budowlane. Zgodnie z nim place zabaw muszą być bezpieczne. Rodzice, którzy chcą bliżej poznać zasady, jakie obowiązują przy projektowaniu oraz budowie placów zabaw dla dzieci, mogą bardziej zgłębić normy z grupy PN-EN 1176.

Zasady bezpiecznego placu zabaw

Na etapie projektowania i budowy brane pod uwagę są każde elementy placu od umiejscowienia i rodzaju ławek, koszy na śmieci, odległości od poszczególnych urządzeń, sposób ogrodzenia, wejście na plac, rodzaju piasku w piaskownicy, a także roślinności, jaka się na nim znajduje. Jednym z ważniejszych aspektów, do którego należy się stosować jest również odpowiednie podłoże na plac zabaw, które we właściwy sposób zamortyzuje ewentualne upadki, tak typowe dla tego miejsca. Wymogiem jest między innymi odpowiednia nawierzchnia pod urządzeniami, które wymuszają zabawę dziecka na wysokości powyżej 60cm. Dotyczy to także nawierzchni przy każdej huśtawce, zjeżdżalni oraz karuzeli, bez względu na ich wysokość.

Jaki podłoże na plac zabaw?

Według aktualnych przepisów nawierzchnię na placu zabaw może stanowić materiał sypki, gumowy oraz dywanowy. Muszą to jednak być materiały zgodne z normą PN-EN 1177. Nawierzchnię sypką mogą stanowić między innymi kora, wióry drzewne, piasek, żwir lub rozdrobniona guma. Nawierzchnia gumowa może być stosowana w formie mniejszych lub większych fragmentów. Powierzchnie dywanowe z kolei ro syntetyczne nawierzchnie rozwijane, dla których również obowiązują wskazane normy. Obecnie najchętniej korzysta się z gumowych podłoży na plac zabaw. Maja one nie tylko ciekawe kształty, ale też ogromną gamę kolorów. Są to elastyczne nawierzchnie produkowane z mieszaniny gumowego granulatu oraz poliuretanu. Dużym zaufaniem cieszą się produkty firmy Flexi-Step, które można znaleźć nie tylko na placu zabaw, ale też na boiskach sportowych, ścieżkach, polach golfowych, przy basenach i innych. Według kształtu i zastosowania można wyróżnić między innymi płytki, kostki, krawężniki, a także osłony, stopnie, rampy.

Liczy się też zabawa

Mimo, że przez całe życie naszych dzieci, chcemy dla nich jak najlepiej, należy pamiętać, że przesada w zachowaniu bezpieczeństwa może w tym miejscu pozbawić je świetnej zabawy. Ważne jest by plac zabaw był bezpieczny w sposób niezbędny. Oznacza to, że nadmierna drobiazgowość i stwarzanie zupełnie absurdalnych i maksymalnie bezpiecznych placów zabaw może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Każdy rodzic musi bowiem liczyć się z zadrapaniami, siniakami oraz upadkami pociechy na każdym placu. Bez wyzwań w postaci pokonywania przeszkód i strachu przed wysokością nie ma bowiem radości z zabawy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *