Przepisy regulujące budowę garażu

Garaż

GarażMyślisz o postawieniu garażu, w którym Twój pojazd znajdzie schronienie przed deszczem, śniegiem oraz będzie skutecznie chroniony przed złodziejami? Zakupu takiego obiektu możesz dokonać w każdej chwili, jednak zanim zdecydujesz się na to, musisz znać przepisy prawa budowlanego, związane ze stawianiem takich obiektów. Oto, co powinno się wiedzieć na ten temat.

Budowa garażu – jakie zezwolenia są potrzebne?

Niemal co roku zmieniają się przepisy prawa budowlanego, które są związane z budową garażu. Po dużej nowelizacji z 28 czerwca 2015, kolejna ich aktualizacja miała miejsce w dniu 1 stycznia 2017 i wprowadziła liczne ułatwienia. W ich myśl zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy m.in.: wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży. Jest jednak pewien warunek – muszą mieć one maksymalną powierzchnię zabudowy, wynoszącą do 35 m2. Należy również pamiętać o istotnym fakcie – liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 jej powierzchni. Przepis ten został wprowadzony, aby zapobiec ciasnemu zabudowywaniu posesji.

Jeśli garaż ma stanąć na terenie, będącym własnością więcej niż jednej osoby, wymagane jest uzyskanie zgody pozostałych współwłaścicieli. W przypadku wspólnot mieszkaniowych nie muszą to być wszyscy – wystarczy, że zgodę na postawienie garażu wyrazi większość.

Zgłoszenie budowy garażu jest wymagane, jeśli powierzchnia jego zabudowy przekroczy 35 m2. W chwili, gdy do 21 dni po wniesieniu zgłoszenia nie będzie żadnych protestów ze strony władz, wówczas można śmiało ruszać ze stawianiem garażu.

Kilka uniwersalnych zasad

Niezależnie od powierzchni obiektu, należy pamiętać o kilku zasadach: garaż na działce budowlanej należy sytuować w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy lub 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy. Jeśli budynek będzie miał wysunięte gzymsy lub okapy, nie mogą one pomniejszać odległości od granicy o więcej niż 0,8 m.

Jaki garaż wybrać?

Garaże dzielą się na kilka rodzajów. Warto odwiedzić stronę CGT Konstrukcje Stalowe, która zajmuje się ich produkcją, a przy każdym rodzaju można zapoznać się z dokładnym opisem takiej konstrukcji oraz jej opcjonalnymi dodatkami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *