Jakie są rodzaje przeglądów placów zabaw?

» Napisany 4 grudnia 2017 przez w Porady budowlane | 0 komentarzy

plac zabawWielu dorosłym zależy na tym, aby mieszkać blisko placu zabaw. Dla rodziców jest to często jeden z ważniejszych kryteriów przy wyborze nieruchomości.
Dorośli chcą bowiem, aby ich pociechy miały co robić, kiedy przyjdą ze szkoły. Nowoczesne place gwarantują naprawdę znakomitą zabawę – i to dzieciom w różnym przedziale wiekowym. Wszystko dlatego, że znajdują się tam rozmaite urządzenia. Aby jednak zabawa była rzeczywiście udana, te sprzęty muszą być systematycznie kontrolowane. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jakie są rodzaje przeglądów placów zabaw.

Trzeba podkreślić, że przeglądy placów zabaw dzielą się na trzy kategorie (ten aspekt określa norma PN-EN 1176-1 i 7:2009). Na początek warto wspomnieć o przeglądach okresowych. Takie kontrole placów zabaw muszą odbywać się maksymalnie co 7 dni. Dlaczego jest to tak istotne? Trzeba podkreślić, że takie przeglądy placów zabaw umożliwiają bowiem szybkie wykrycie zagrożeń, które czyhają na dzieci. Chodzi tutaj o nie do końca dobrze działający sprzęt (na przykład w wyniku aktów wandalizmu) czy znajdujące się na terenie ostre przedmioty itp. Tego typu kontrole placów zabaw powinny być przeprowadzane systematycznie, aby pociechy, które korzystają z tych terenów miały zagwarantowane pełne bezpieczeństwo.

Wyróżniamy także przeglądy placów zabaw funkcjonalne. Wykonuje się je od 4 do 12 razy w roku. Na czym polegają takie kontrole? Trzeba podkreślić, że tutaj mamy już do czynienia z bardziej szczegółowymi czynnościami. Osoby, które odpowiadają za kontrole placów zabaw dokładnie sprawdzają funkcjonalność oraz stabilność sprzętu pod kątem jego zużycia.

Warto także wspomnieć o kontrolach corocznych. Takie przeglądy placów zabaw odbywają się tylko raz w roku, ale są także bardzo istotne. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Tego typu kontrole mają na celu ogólną ocenę poziomu bezpieczeństwa, stanu sprzętu, fundamentów oraz wszelkich nawierzchni. W czasie przeglądu pracownicy oceniają również wpływ warunków atmosferycznych na konkretne urządzenia. Jeśli coś jest nie tak, biorąc pod uwagę każdy wyżej wymieniony rodzaj kontroli, błyskawicznie zgłaszają to odpowiednim organom, a te muszą usunąć wszelkie usterki.

Na stronie Krajowego Rejestru Placów Zabaw można zamówić takie przeglądy placów zabaw.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>