Typy schodów drewnianych

Schody drewniane

Schody drewnianeZ drewna da się zbudować wiele rzeczy. Bardzo często używa się go do wykańczania wnętrz. Drewno jest idealnym materiałem na schody. Jakie są ich podstawowe rodzaje i które wybrać?

Schody drewniane można kupić w sklepie wybierając je po prostu z katalogu. Można je też zamówić u stolarza, bądź pokusić się o samodzielne zrobienie, jeśli się na tym znamy. Schody drewniane dają duże pole manewru oraz wiele możliwości.

Jeśli zamawiamy schody u stolarza, możemy być pewni, że zrobi je on bardzo dokładnie, na wymiar, tak aby pasowały do wnętrza, nie przytłaczały go. Będą idealnie dopasowane.

 

Rodzaje drewna z którego wykonuje się schody:

  • jesionowe
  • dębowe
  • bukowe
  • sosnowe
  • wiśniowe
  • gatunki egzotyczne

Drewno, którego zamierzamy użyć do produkcji schodów powinno być gatunkowo bardzo dobre, nie popękane, bez znacznych skaz, wybrzuszeń. Deski muszą być równe i gładkie. Deski niekiedy zastępuje się prefabrykatami, czyli na przykład sklejkami lub płytami z drewna litego, które jest klejone na styk. Nie zaleca się używać listewkowych płyt stolarskich.

 

Na rynku mamy różne rodzaje schodów. Wśród nich można wyróżnić dwa podstawowe typy:

Schody, które układane są na konstrukcji betonowej, wcześniej wylanej. Takie schody należy wykończyć na przykład drewnianymi deskami. Jest to szybkie i tanie rozwiązanie. Nie trzeba bowiem budować całej konstrukcji. Zużywa się również mniej drewna niż w przypadku schodów samonośnych.

Schody samonośne – są to takie które wykonane są w całości z drewna. Czyli i warstwa nawierzchniowa jak również cała konstrukcja. Czasem przy schodach znajduje się barierka, która może być od razu w komplecie z zamówionymi schodami.

 

Te schody drewniane dzielimy na następujące typy z uwagi na konstrukcję.

  • konstrukcja osiodłana (na wangach grzebieniowych). Przeciwnie do schodów klasycznych policzkowych stopnie nie są wpuszczane w wangi, lecz na nich osadzane. Konstrukcja wycina się na kształt grzebienia z miejscami na odpowiednie nałożenie stopni.
  • konstrukcja policzkowa (na wangach) – policzki czyli wangi są to w dużym uproszczeniu dwie deski, które zamykają stopnie od obu boków. Stopnie w tym typie wpuszczone są w wyfrezowane gniazda. Konstrukcja taka jest stabilna, a także odporna na ugięcia. Konstrukcje takie stosuje się również w zestawieniu ze szkłem bądź stalą nierdzewną. Jest to świetne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. Schody drewniane tego typu dobrze wyglądają w układach prostych jak również z pełnym zabiegiem.
  • konstrukcja policzkowo-osiodłana – konstrukcja ta łączy walory pozostałych typów. Pełna wanga z wpuszczonymi stopniami znajduje się najczęściej po zewnętrznej stronie (dociskając do ściany klatki schodowej). Osiodłany policzek znajduje się po wewnętrznej stronie, przy balustradzie. Ten typ jest bardzo estetyczny, ale również stabilny.
  • konstrukcja półkowa – jest nowoczesne i rzadziej stosowana, gdyż należy już na etapie projektowania domu przewidzieć ten typ schodów, aby poczynić odpowiednie wzmocnienia. Część konstrukcyjna ukrywana jest w ścianie pod tynkiem. Widać elementy płaskowników, na które nakłada się skrzyniową konstrukcje stopni. Schody takie są idealne w polączeniu ze szkłem bądź zupełnie bez balustrady.
  • konstrukcja spiralna, opiera się na słupie centralny. Od tego słupa centralnego promieniście rozchodzą się stopnie. Po schodach takich chodzi się po spirali, stąd wywodzi się ich nazwa. Z zewnętrznej strony po obwodzie znajduje się balustrada która pełni funkcje stabilizacyjne.
  • konstrukcja sztycowa (szpindlowa, bolcowa) jest lekka, aczkolwiek mniej stabilna od policzkowej. Bolce, które są elementami zaczepowymi stopni, zakotwione są w ścianie. Do tego typu schodów również wymaga się odpowiedniej konstrukcji ściany.
  • konstrukcja policzkowo-bolcowa w niej od strony zewnętrznej mocuje się policzek (przy ścianie), natomiast od wewnętrznej stopnie osadza się na bolcach.

Warszawa to miasto gdzie mamy szeroki wybór różnego rodzaju schodów. Znajdziemy je na przykład w ofercie firmy Parkiety dla Ciebie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *