Wymagania dotyczące przydzielenia kredytu hipotecznego na nowe mieszkanie

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla znacznej większości obywateli konieczność przy kupnie mieszkania. Zanim uda nam się uzyskać pożyczkę od banku, będziemy musieli spełnić szereg wymagań.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to najprościej ujmując możliwości spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem. Bank nie udzieli nam pożyczki, jeśli nie zyska pewności, że będziemy w stanie spłacić ją do końca. W ocenianiu zdolności kredytowej brane pod uwagę są takie czynniki jak:

  • Wysokość dochodu – im więcej zarabiamy, tym większe nasze szanse na uzyskanie zadowalającego kredytu
  • Sposób uzyskania dochodu – musimy bankowi przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość naszych zarobków. Najłatwiej uzyskać kredyt, jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o bezterminową umowę o pracę. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą również uzyskać kredyt, jednak wymaga to dopełnienia znacznie większej ilości formalności, niż w przypadku pracy na etat, np. przedstawienia zaświadczenia z ZUS-u i US.
  • Historia kredytowa – banki sprawdzają czy nie mieliśmy w przeszłości problemów ze spłacaniem kredytu w innych bankach, np. analizując rejestry BIK-u. Warto pamiętać, że ukrycie historii kredytowej jest praktycznie niemożliwe, dlatego lepiej nie próbować zatajać tych informacji.
  • Stosunek do służby wojskowej – ten przepis dotyczy panów. Zgodnie z przepisami spłaty kredytu zostają zawieszona na czas służby wojskowej. Chcąc uchronić się przed sytuacjami, kiedy kredytobiorca zgłasza się do wojska i nie spłaca kredytu, banki wymagają dokumentu potwierdzającego uregulowany stosunek do służby wojskowej.
  • Karalność – w niektórych przypadkach banki sprawdzają również historię prawną kredytobiorcy.

Każdy bank posiada inne wymagania w tym zakresie – nawet jeśli jeden z nich ocenia naszą zdolność kredytową na wystarczającą, drugi może ocenić ją zupełnie inaczej. Posiadanie stałego dochodu i brak zadłużeń wcale nie oznacza, że z miejsca uzyskamy kredyt, jedynie zwiększa nasze szanse.

Wkład własny

Zgodnie z postawieniami Komisji Nadzoru Finansowania bank nie może udzielić kredytu osobie, która nie posiada wkładu własnego – od stycznia 2017 roku jego wysokość powinna wynosić od 10 do 20% wartości nieruchomości. Wkładem własnym nie muszą być pieniądze, kredytobiorca jako wkład własny może np. przedstawić koszty poniesione na wykończenie nowego mieszkania lub wartość uzyskanej na zakup dotacji.

Zanim weźmiemy kredyt powinniśmy oczywiście znaleźć mieszkanie, które chcielibyśmy zakupić. Szeroki ich wybór znajdziemy w ofercie firmy developerskiej DomBud.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *