Alergik w domu – jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz

odkurzaczZaczerwienione i łzawiące oczy, wodnisty katar, kichanie, ból głowy – to wszystko obawy alergii, które niejednokrotnie mylone są z przeziębieniami. Niestety, dotykają one coraz większej liczby Polaków. Obecnie, gdy do dyspozycji są nowoczesne leki antyalergiczne, objawy te można szybko zminimalizować, ale nie można zapominać również o tym, by dbać o higieniczną czystość swojego otoczenia. W tym najlepszym pomocnikiem będzie odkurzacz, ale jaki model wybrać dla alergika?

Odkurzacz używany w domu alergika powinien przede wszystkim skutecznie zbierać zanieczyszczenia. Chociaż wydawałoby się, że każdy odkurzacz to potrafi, to jednak w przypadku osób z alergiami to właśnie te niewidoczne na pierwszy rzut oka drobinki osadzające się na podłodze, dywanach czy tapicerce meblowej są największym problemem. W związku z tym dobry odkurzacz dla alergika powinien posiadać zaawansowaną funkcję filtracji nawet najmniejszych zanieczyszczeń, aby zminimalizować ryzyko powstania reakcji alergicznej.

 

Workowy, cyklonowy, a może wodny?

Zasadniczo każdy z tych odkurzaczy może być dobry dla alergika, gdy zostanie wyposażony w dobrej klasy filtr wychwytujący zanieczyszczenia. Dobry nie znaczy jednak, że najlepszy, ponieważ odkurzacze workowe, cyklonowe i wodne mają też swoje plusy i minusy.

 

Odkurzacz workowy

Zazwyczaj niedrogi, z wymiennym workiem, który z czasem zapełnia się zanieczyszczeniami. Niestety, opróżnianie worka może być sporym problemem, ponieważ to wtedy do powietrza może dostać się z powrotem część zanieczyszczeń. Również odkurzacze workowe tracą swoją siłę ssania wraz ze stopniem zapełnienia worka.

 

Odkurzacze cyklonowe

To rodzaj odkurzaczy bezworkowych, które zbierają zanieczyszczenia w przeznaczonym do opóźniania pojemniku. Nie tracą mocy wraz ze stopniem zapełnienia pojemnika i nie wymagają dokupowania worków, jednak również opróżnienie pojemnika na zanieczyszczenia niesie ze sobą ryzyko ich ponownego przedostania się do powietrza.

 

Odkurzacze wodne

Inaczej nazywane odkurzaczami z filtrem wodnym. To rodzaj odkurzaczy bezworkowych, do których pojemnika wlewa się wodę – to ona pełni wtedy role czynnika filtrującego zanieczyszczenia i jest w tym bardzo skuteczna. Opróżnianie pojemnika powinno odbywać się każdorazowo po zakończeniu odkurzania, ale nie ma wtedy ryzyka przedostania się kurzu i alergenów do powietrza, ponieważ są one zatopione w wodzie. Niektóre modele odkurzaczy wodnych wyposażone są także w funkcję prania dywanów, wykładzin, tapicerek meblowych i samochodowych.

 

Najważniejszy jest filtr

Żaden z powyższych odkurzaczy nie będzie działał jednak skutecznie, gdy nie będzie miał efektywnego filtra wylotowego. Najlepszy model to taki, który wyposażony jest w filtr HEPA w klasie H13, ponieważ potrafi on zatrzymać 99,95% zanieczyszczeń, w tym pleśnie i grzyby, pierwotniaki, wirusy czy bakterie. W sprzedaży można znaleźć też odkurzacze z filtrami EPA niższych klas, na przykład E10, E11 i E12, jednak nie zapewniają tak skutecznej filtracji, a w przypadku alergii to właśnie ona jest podstawą.

Zatem jaki model wybrać? Polecamy przede wszystkim odkurzacze wodne z filtrem HEPA – nie tylko potrafią zebrać zanieczyszczenia, ale dodatkowo nawilżają i odświeżają powietrze, dlatego też jest ono higienicznie czyste i świeże.

Więcej informacji na temat odkurzaczy przeznaczonych dla alergików znajdziesz w serwisie Idealny Odkurzacz, który powstał po to, aby pomagać w wyborze najlepszych urządzeń tego rodzaju.

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. Fajne są odkurzacze automatyczne. Ja przymierzam się do kupienia robota sprzątającego electrolux pure i9 😉

  2. robota trzeba kupić co sam sprząta, taki jest najlepszy dla alergika. ja mam roomba e5 świetnie sprząta podczas gdy wszyscy są poza domem

  3. Zgadzam się z przedmówcami. Romot będzie bardzo pomocny w takiej sytuacji, gdy w domu sa alergicy. Też mam Roombe, Jak roomba posprząta to potem ja szybciutko mopem parowym i nie ma problemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *