Budynek z cegły elewacyjnej klinkierowej

Cegła

cegłaElewacja to wszystko to, co stanowi budynek od zewnątrz. Głównie chodzi o jego ściany, mury, przeważnie osadzone na planie czworoboku. Zazwyczaj budynek posiada cztery elewacje. Przednią zwaną też frontową, tylną i dwie boczne. Niekiedy też używamy określeń odnoszących się do podstawowych kierunków świata, a zatem: elewacja południowa, wschodnia, zachodnia i północna.

Widzimy wówczas drzwi, okna, niekiedy fragmenty dachu, komina, rynny, ewentualne gzymsy i oczywiście ściany. Te mogą być stawiane z prefabrykatów, płyt, pustaków, ale również z cegieł. Takie elewacje z cegły prezentują się bardzo okazale, wpływają na estetykę i wygląd zewnętrzny budynku. Jednym słowem wyglądają bardzo ładnie. Najlepiej kiedy każda ze ścian jest zbudowana właśnie z takiego materiału.

Istotne jest tu to, że cegła elewacyjna nie wymaga tynkowania. Po to taki produkt powstał, by stanowił warstwę zewnętrzną budynku. Nie bez przyczyny używa się tu sformułowania „elewacyjna”. Czego nie można powiedzieć o normalnej, tradycyjnej cegle. Wniosek nasuwa się jeden: materiały te muszą się od siebie różnić. I tak też jest. W przypadku cegły elewacyjnej mówimy o tworzywie ceramicznym angobowanym. Jest ona wykonana z klinkieru. Posiada wszystkie właściwości odporności na warunki naturalne, takie jak wiatr, temperatura, czy jakiekolwiek opady. Jest trwała i nie ulega niszczeniu. Swój pierwotny wygląd zachowuje przez wiele lat. Cegły wykorzystywane do budowania ścian elewacyjnych są gładkie i nie narażone na skruszenia, czy odłamanie, co w przypadku cegieł zwykłych może się wydarzyć. Ponadto cegły elewacyjne można czyścić.

To czy chcemy aby ów materiał był matowy, czy też posiadał połysk zależy już od upodobań przyszłego mieszkańca. Tu też bardzo istotne jest odpowiednie ułożenie cegieł względem siebie. Muszą one tworzyć ustalony ciąg, tak by nawet jeden element nie odbiegał od pozostałych, a układ taki nazywamy wiązaniem. Są różne typy wiązań i każde z nich ma swój określony wzór, ale nigdy nie jest to równomierne ułożenie jednej cegły na drugą. Niekiedy cegły elewacyjnej klinkierowej używa się tylko do kilku elementów całej elewacji. Mowa tutaj o podmurówce, obudowaniu otworów drzwiowych, okiennych, czy choćby wnęki na drzwi frontowe. Całości może dopełnić komin z klinkieru, który też będzie się wówczas prezentował doskonale. Cegła klinkierowa może posiadać jednolitą strukturę, lub też zawierać małe otworki w środku, ale układana jest tak, żeby były one nie widoczne. I nawet nie chodzi tutaj o wygląd, tylko o zasady murarki.

Artykuł przygotowany przez firmę:
LODE – elewacje z cegły

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *