Czas na malowanie!

wnętrze

wnętrzePlanując wygląd pomieszczenia lub po prostu wykonując odświeżający remont, zwrócenie uwagi na to, jak w danym wnętrzu powinny wyglądać ściany jest sprawą kluczową.

Odpowiednio dobrana barwa i faktura podkreśli znajdujące się w środku wyposażenie i doprowadzi do uzyskania efektu zgodnego z naszym gustem i ogólnym klimatem mieszkania czy domu. Jak zatem dobrać wygląd ściany tak, aby potem tego nie żałować?

Dopasuj do wyposażenia

Podstawową sprawą powinno być całościowe spojrzenie na wnętrze. Jeśli dopiero się wprowadzamy, najlepiej globalnie zastanowić się nad wszystkimi elementami wystroju i kupować je według założonych wcześniej wytycznych. Jeżeli jednak posiadamy już wyposażenie, największą uwagę musimy zwrócić na to, aby nowy kolor ścian pasował nie tylko do kolorystyki, ale i stylu, w którym zostało wykonane. Energetyczna, zielona barwa farby dopasuje się do nowoczesnych, stalowych siedzisk, ale nie do końca zgra się z mahoniowymi, klasycznymi krzesłami obitymi welurem.

Zaakcentuj

Warto również zwrócić uwagę na charakter pomieszczenia i tego jak wygląda. Czy potrzebuje ono tylko delikatnego tła czy raczej brakuje w nim jakiegoś silnego akcentu? W pierwszym przypadku najlepiej jest wybrać jasne, pastelowe kolory i unikać szaleństw. W drugim jednak wypadku, na przykład jeżeli posiadamy minimalistyczne wnętrze, genialnie sprawdzą się farby dekoracyjne. Dzięki nim możemy uzyskać najróżniejsze efekty, które przyciągną wzrok – trójwymiarowe fale, chropowate powierzchnie, złotawe refleksy – farby strukturalne przypominają nieco tynki, które możemy dowolnie zacierać i układać. Dekoracja ścian może być również robiona w nieco inny sposób – na przykład poprzez malowanie wzorów od szablonów albo przyklejanie fototapety. Bardzo dobrze w tym wypadku sprawdzi się zastosowanie innego materiału, na przykład cegły, drewna albo kamienia.

Działaj na psychikę

Nie zapominajmy także o wpływie barw na naszą psychikę i postrzeganie przestrzeni. Jasne kolory będą znacznie lepszym wyborem dla małego pomieszczenia, jednak jeśli nasze wnętrze jest duże, możemy sobie pozwolić na pewną ekstrawagancję i zastosować coś innego, na przykład nasycony fiolet. Pamiętajmy też, że zieleń wycisza, błękit łagodzi, czerwień w zbyt dużych ilościach wywołuje irytację.

Artykuł przygotowany przez Loggia – wysokiej jakości farby i tynki dekoracyjne.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. No u nas malowanie nas czeka w przyszłym roku na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *