Czym meble kolonialne różnią się od innych

meble kolonialne

meble kolonialneMeble kolonialne to ciekawa propozycja dla osób, które szukają odmiany i chcą wprowadzić do swojego domu coś unikalnego. Meble indyjskie różnią się znacznie od tych, które znamy ze sklepów, a różnice te zaczynają się już na etapie doboru materiałów i wykonania. Dlaczego są one tak interesujące i czym różnią się od tych łatwo dostępnych w każdym sklepie?

Meble kolonialne – pochodzenie

Meble kolonialne, czyli meble indyjskie, powstają na Półwyspie Indyjskim jako efekt połączenia europejskich wzorów i tamtejszych materiałów, metod pracy oraz zdobnictwa. Pierwsze meble tego typu zaczęto wytwarzać w okresie, kiedy obszar ten znajdował się pod panowaniem Brytyjczyków, którzy zwozili tam swoje meble, aby żyć wygodnie i otaczać się tym, co znają i cenią. Indyjscy rzemieślnicy zaczęli podpatrywać angielskie meble i odtwarzać je z tego, co było dostępne, dodając od siebie typowe dla Indii bogate zdobienia, egzotyczne dla europejskiego oka. Europejczycy szybko docenili solidność mebli z orientalnych gatunków drewna, które jest znacznie cięższe, gęstsze i przez to bardziej solidne oraz odporne. Każdy chciał mieć kolonialną pamiątkę z egzotycznej podróży, a meble okazały się strzałem w dziesiątkę i stały się jednym z przejawów mody, która szybko rozprzestrzeniła się po kontynencie europejskim, a jej owoce są obecne we wzornictwie do dziś.

Meble indyjskie dzisiaj

Współczesne meble kolonialne powstają dokładnie tak samo, jak kiedyś, czyli są produkowane ręcznie przez indyjskich rzemieślników. Wciąż wykorzystuje się do tego dostępne na miejscu gatunki drewna, dzięki którym możemy cieszyć się jego urokiem nawet w wilgotnych miejscach, takich jak łazienki czy kuchnie. Nie byłoby to możliwe przy użyciu naszych rodzimych drzew.

Co szczególnie atrakcyjne, to indyjskie wzornictwo. Każdy mebel indyjski jest niepowtarzalny, a bogactwo pomysłów zdobniczych indyjskich rękodzielników jest nieprzebrane. Możemy znaleźć zarówno surowe minimalistyczne meble, które wpisują się w obecną modę, jak i wzory nawiązujące do tradycji meblarskich Indii. O bogactwie stylów mebli z Indii świadczy najlepiej oferta sklepu www.mebleramadan.pl. Nie da się przejść obok nich obojętnie!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *