Dlaczego warto stosować prefabrykaty przy budownictwie

Dom z prefabrykatów

Dom z prefabrykatówPrefabrykacja jest jednym z czynników, które wspierają inwestorów, projektantów i wykonawców w optymalizacji procesu budowlanego. Prefabrykaty postrzegane są w dzisiejszych czasach jako materiały najbardziej sprzyjające realizacji dużych inwestycji przy zachowaniu wysokich walorów estetycznych i jednocześnie redukcji kosztów. W Polsce taka budowa domów jest coraz popularniejsza, wciąż jednak mamy zaległości do takich krajów jak np. Niemcy, którzy stosują prefabrykację na bardzo dużą skalę.

Co to są prefabrykaty?

Najprościej możemy je zdefiniować jako produkty i półprodukty, które zostały tak zaprojektowane i skonstruowane, aby można je było możliwie najszybciej zamontować na placu budowy, bez konieczności skomplikowanego łączenia ze sobą poszczególnych elementów.

Prefabrykaty mogą być wykonane z różnych materiałów, wyróżniamy prefabrykaty stalowe, drewniane, żelbetowe i kompozytowe. Zostały docenione przez wielu zagranicznych projektantów i inwestorów. W Niemczech powstało już kilka bardzo cenionych na światowym rynku firm, które oferują prefabrykaty i dostarczają je również do innych krajów Europy. Współpracę z nimi podejmują także polscy przedsiębiorcy, jak np. figura.team, czyli profesjonalne biuro konstrukcyjne.

Zalety prefabrykatów

Co spowodowało, że ich popularność stale rośnie? Dlaczego są coraz częściej stosowane również w naszym kraju? Ich główną zaletą jest możliwość skrócenia czasu budowy. Dzięki gotowym elementom nie jest konieczne łączenie ze sobą mniejszych części, a jedynie umieszczenie ich w odpowiednim miejscu zgodnie z projektem. Ponadto są to materiały, które zostały wyprodukowane przez wyspecjalizowane w konkretnej dziedzinie firmy. Mamy pewność, że każdy element budynku powstał pod okiem fachowców.

Bardzo dużym atutem prefabrykatów jest niewielka liczba materiałów składowanych na placu budowy. To również przyczynia się do skrócenia czasu realizacji inwestycji, gdyż prace porządkowe zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu budowy są znacznie mniejsze. Przy dużych inwestycjach dzięki prefabrykatom jest możliwość zastosowania systemu wznoszenia obiektu „IN-TIME”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *