Jak działa płyta indukcyjna?

Obecnie coraz bardziej można zaobserwować to, że kuchenki indukcyjne w większości zaczynają wypierać kuchenki gazowe oraz ceramiczne. Kuchenki indukcyjne znacznie różnią się od gazowych i ceramicznych, jednak można w nich dostrzec w większości pozytywne różnice.

kuchniaDziałanie płyty indukcyjnej najlepiej wyjaśnia fizyka, jednak najważniejsze jest to, że to urządzenie działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Pomiędzy powierzchnią płyty indukcyjnej, a znajdującym się na niej naczyniem wytwarza się pole magnetyczne, które to wytwarza prądy wirowe w naczyniu. W efekcie tego dane naczynie ulega nagrzaniu i możliwe jest w nim przygotowanie jakiejś potrawy. W płytach indukcyjnych jest tak, że nagrzewa się tylko pole grzejne, na którym znajduje się na przykład garnek bądź patelnia, natomiast pozostały obszar zostaje nadal nienagrzany.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, głównie ze względów bezpieczeństwa, a w szczególności w momencie, kiedy w danym pomieszczeniu znajdują się dzieci. Indukcja oddziałuje tylko na metal, czyli na garnki znajdujące się na danym polu grzejnym. Pole indukcyjne wytwarza ciepło tylko i wyłącznie wtedy, kiedy znajduje się ono w bezpośrednim kontakcie z danym metalowym naczyniem. Jeśli na włączonej, ale pustej płycie cokolwiek się rozleje to nic się nie dzieje, ponieważ owa płyta jest tak naprawdę zimna.

Płyta indukcyjna bardzo szybko się nagrzewa, dlatego te potrawy można sobie przygotować w niezwykle szybkim tempie. Taka kuchenka jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie szybkość oraz wygodę. Kuchenki indukcyjne dodatkowo posiadają specjalne zabezpieczenia, które wykrywają zbyt małą ilość materiału ferromagnetycznego w zasięgu działania tego pola grzejnego. Dzięki takiemu działaniu kuchenki można mieć pewność, że się nikt nie oparzy na przykład łyżką znajdującą się w garnku.

Płyty indukcyjne są bardzo łatwe w obsłudze, dlatego niemalże każdy może zdecydować się na ich kupno. Te płyty działają bezproblemowo, niemalże w ogóle się nie psują, dzięki czemu każdy z pewnością będzie z nich zadowolony. Jeżeli jednak ktoś ma wątpliwości, powinien poszukać opinii na ich temat. Jest ich niezwykle wiele, przede wszystkim  w Internecie, gdzie można znaleźć nie tylko porady ekspertów w tej dziedzinie ale także opisy poszczególnych produktów oraz uwagi do nich wstawiane przez korzystające z nich osoby.

AGDhome.pl – jeden z czołowych sklepów ze sprzętem AGD i RTV. Wybieraj płyty indukcyjne znanych marek: Mastercook, Teka, Miele, AEG, Bosch i inne

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *