Grys granitowy – wszystko co chciałbyś wiedzieć, ale boisz się zapytać

grys granitowy

grys granitowyGrys granitowy znajduje swoje zastosowanie w budownictwie, drogownictwie i architekturze krajobrazu. Jest on zaliczany do kruszyw łamanych i powstaje wskutek mechanicznego rozdrobnienia skały.

Najczęściej wykorzystywane frakcje – czyli wielkości grysu to 1-4, 2-5, 4-8, 8-11, 8-16, 16-22, 16-31,5 mm. W przeciwieństwie do żwiru, który ma zaokrąglone krawędzie, grys powstający w wyniku rozdrobnienia skały ma ostre krawędzie i nieregularny kształt co sprawia, że łatwo się klinuje. Wykonane z niego nawierzchnie są stabilne, dzięki czemu wykorzystywany jest do budowy dróg na warstwy ścieralne, wiążące i wyrównawcze. Jego naturalny wygląd sprawia, że świetnie komponuje się z otoczeniem i często wykorzystywany jest również w architekturze krajobrazu. W budownictwie wykorzystywany jest głównie do produkcji betonu i mieszanek mineralno-asfaltowych.

Grys granitowy – sposób na aranżacje przestrzeni

Grys granitowy ze względu na swój szary kolor często wykorzystywany jest do aranżacji działek i przestrzeni wokół domu. Najczęściej stosowany jest do utwardzania podjazdów, podwórzy, ścieżek i innych nawierzchni wokół domu. Podjazd utwardzony przy pomocy grysu granitowego ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest wygląd. Szary grys przed domem wygląda bardzo majestatycznie, a dodatkowo ładnie komponuje się z większością elewacji. Na plus przemawia również łatwe wykonanie i konkurencyjna cena względem innych nawierzchni. Nawierzchnia ta nie jest jednak pozbawiona drobnych wad. Utwardzony w ten sposób podjazd wymaga regularnej pielęgnacji. Dosypywanie kruszywa w celu poprawy profilu podjazdu to konieczność, gdyż w innym wypadku po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawić się koleiny. Nawierzchnia ta wymaga również odchwaszczania. Jednak problem przerastania zielenią dotyczy również kostki brukowej. W większości przypadków takie zabiegi pielęgnacyjne wystarczy wykonać raz do roku. Dodatkowym plusem może być fakt, że taka nawierzchnia łatwo przepuszcza wodę, dzięki czemu nawet przy sporych opadach nie ma problemu odprowadzeniem nadmiaru opadów atmosferycznych.

Grys granitowy – produkcja

Grys granitowy jest kruszywem naturalnym. W Polsce produkcja kruszyw naturalnych wynosi obecnie około 211mln ton. Mimo iż dysponujemy całkiem sporymi zasobami geologicznymi wiele z nich nie nadaje się do wydobycia co sprawia, że coraz trudniej o zagospodarowanie nowych złóż. Pomimo iż złoża kruszyw naturalnych występują dość powszechnie w niektórych krajach już występuje ich deficyt. Przede wszystkim w krajach arabskich, które zmuszone są do importu kruszyw z odległej Australii. W podobnej sytuacji jest Singapur i Indie oraz niektóre rejony Chin. W Polsce czołowym producentem kruszyw naturalnych – w tym grysu granitowego jest http://www.cemex.pl/kruszywa-budowlane.aspx.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *