Jak często serwisować klimatyzację?

klimatyzator

Klimatyzacja jest dziś łatwo dostępna i wielu decyduje się na jej zamontowanie w swoim domu bądź w mieszkaniu. Pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest upał.

Instalacja wymaga jednak regularnego serwisowania, aby była przez cały czas w pełni sprawna. Niestety wielu użytkowników zapomina o tej konieczności, przez co zdarzają się nieprzewidziane awarie.

Jak działa system klimatyzacji?

Działanie samej instalacji nie jest skomplikowane. Zasady są identyczne jak w systemie schładzającym wnętrze lodówki, tyle że tutaj schładzamy całe pomieszczenie, lub cały lokal. Na zewnątrz zamontowana jest skrzynka zawierająca kompresor i skraplacz. Tam czynnik chłodzący jest sprężany, po czym zostaje schłodzony. Następnie systemem rur przenoszony jest do wnętrza mieszkania, do modułu chłodzącego. Ten zawiera parownik, gdzie dochodzi do rozprężenia czynnika, który zabiera ciepło z pomieszczenia. Pomaga w tym wentylator. Następnie chłodziwo znów wędruje do zewnętrznego modułu i cykl się powtarza. Najczęściej naprawa klimatyzacji, która z czasem przestała działać sprawnie, polega na uzupełnieniu ilości czynnika w układzie. Ten bowiem z czasem uchodzi przez niewielkie nieszczelności. Jeśli pojawi się większy wyciek, trzeba go dodatkowo uszczelnić.

Etapy serwisowania układu

Pierwszą rzeczą, którą regularnie trzeba robić, by klimatyzacja działała sprawnie, jest kontrolowanie ilości czynnika w układzie. Trzeba wiedzieć, że odpowiada on nie tylko za sam transport energii cieplnej, ale również smaruje sprężarkę. Znajduje się w nim niewielka ilość oleju, która rozprowadzona jest po całym układzie. Ma on też zadanie zwilżania uszczelnień, by te z czasem nie robiły się twarde i nie traciły swoich właściwości. Serwis klimatyzacji obejmuje również odgrzybianie parownika. Na elemencie tym skrapla się wilgoć, która może powodować rozwój grzybów, bakterii i różnych niekorzystnych drobnoustrojów. Powoduje to nieprzyjemny zapach, a także może doprowadzać do podrażnień dróg oddechowych, w skrajnym przypadku nawet do zapalenia płuc.

Jak możemy się przekonać, klimatyzacji nie wystarczy raz zamontować i zapomnieć o niej. Konieczne jest regularne doglądanie układu, przeprowadzanie przeglądów i wykonywanie określonych działań serwisowych. Ponieważ naprawa klimatyzacji jest droga, nigdy nie powinniśmy o tych kwestiach zapominać, ponieważ mają one wpływ nie tylko na wydajność, ale też na bezawaryjną pracę układu.

Artykuł przygotowany przez firmę Cold Klim oferującą serwis klimatyzacji

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *