Jak zadbać o stan kostki brukowej?

kostka brukowa

kostka brukowaKostka brukowa jest podłożem cechującym się wyjątkową trwałością, dzięki czemu świetnie nadaje się do chodników, ścieżek i podjazdów.

Dodatkowym plusem tego rodzaju nawierzchni jest to, że nie potrzebuje ona skomplikowanej konserwacji, a jej czyszczenie jest łatwe i niewymagające. Niewielkim nakładem sił możemy utrzymać kostkę chodnikową w idealnym stanie.

Metody czyszczenia

Aby wyczyścić kostkę brukową najprościej jest posłużyć się wężem ciśnieniowym. Za jego pomocą szybko usuniemy brud i nieczystości tkwiące w szparach między kamieniami. Dla odświeżenia koloru warto wyszczotkować bruk miotłą zamoczoną w wybielaczu. Takie porządne mycie wystarczy wykonać raz czy dwa razy w roku. Ważne jest, aby robić to regularnie, gdyż przyniesie to najlepszy rezultat.
Nieco większym wyzwaniem jest usunięcie z kostki chodnikowej tłustych plam, np. po oleju samochodowym. Ten typ plam jest wyjątkowo często spotykany na wybrukowanych kolorową kostką podjazdach. Aby się ich pozbyć najlepiej będzie użyć odpowiedniego środka chemicznego przeznaczonego do czyszczenia kamienia. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnej sile i sposobie działania. Zastosowanie jakiejkolwiek chemii wiąże się jednak z niewielkim ryzykiem uszkodzenia powierzchni, dlatego przed zakupem trzeba zawsze zapoznać się z etykietą, a w razie wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

Usuwanie chwastów

Koniecznie należy pamiętać o systematycznym usuwaniu wyrastających między kamieniami chwastów. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do rozluźnienia struktury chodnika i w efekcie jego częściowego rozpadu. Aby temu zapobiec wskazane jest jak najczęstsze pozbywanie się wyrastających roślin. Najprościej jest je po prostu wyrwać ręką, a jeżeli mamy z tym trudność, można zmiękczyć roślinę za pomocą środka chemicznego.

Kostka chodnikowa wyborem na lata

Posadzki z kostki brukowej są bardzo wytrzymałe i odporne na większość warunków atmosferycznych. Nawet intensywnie użytkowane i przy minimalnej konserwacji są w stanie przetrwać wiele lat zachowując swoje walory estetyczne. Ponadto posiadają unikalny charakter, dzięki czemu dodają uroku każdej nieruchomości. Decydując się na brukowany chodnik lub podjazd dokonujemy długoterminowej inwestycji, która z pewnością nam się opłaci.

Autorem artykułu jest BRIX – producent kostki betonowej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *