Jakie prace remontowe przeprowadzić jesienią?

Para przeprowadzająca remont

Z głębi szafy wyciągnięte grube bluzy i kurtki, za oknem mniej słońca, w niektórych mieszkaniach działają już grzejniki – jesień hula już w naszym kraju na całego. Wiele osób uważa, że ta pora roku jest najlepsza do przeprowadzania remontów. Zimą naprawdę trudno jest zabrać się do prac na zewnątrz, zaś latem ludzie wykorzystują wolny czas na odpoczynek, a nie na odświeżanie mieszkania. Choć jesienią nie będziemy w stanie wykonać wszystkich prac, istnieje kilka typów remontów, które bez problemu jesteśmy w stanie wykonać po zasłużonych wakacjach.

Para przeprowadzająca remont

Tynkowanie ścian

Wczesna jesień, czyli okolice września i października, są tak naprawdę najlepszym momentem, by położyć na nasze ściany tynk. Potrzebuje on bowiem temperatury 15-20 stopni Celsjusza (optymalnie), w najgorszym wypadku nie mniejszej niż 5 stopni Celsjusza. W pierwszym etapie wymagana jest również ochrona przed słońcem, by tynk nie wysechł za szybko. W momencie, gdy jesienią tych promieni jest jak na lekarstwo, sprawa jest dość mocno ułatwiona. Na co należy uważać? W przypadku tynkowania zewnętrznego, przede wszystkim na przymrozki. Jeżeli w trakcie dnia temperatura nie spadnie poniżej 5-10 stopni Celsjusza, nic nie powinno się stać. W przypadku chłodniejszej pogody, niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych środków zabezpieczających, by tynk mógł bez problemu się związać i stwardnieć.

Malowanie ścian i sufitów

W kwestii malowania mniejszych obszarów jesienią, nie ma wobec tego większych przeciwwskazań. Jeżeli zadbamy o odpowiednią temperaturę wnętrza, na przykład dzięki centralnemu ogrzewaniu, wszystko powinno być w porządku. Problem jednak pojawia się, kiedy mamy zamiar pomalować większą powierzchnię pokoju, a na dworze jest przecież zimno i trudno jest o porządną wentylację pomieszczenia. Nagłe zmiany temperatur podczas długotrwałego otwierania okien mogą także mieć zły wpływ na efekt końcowy. Nie zapominajmy również o wilgoci, która pojawia się podczas procesu schnięcia farby. Jak więc zadbać o wszystkie szczegóły i reguły? Przede wszystkim powinniśmy się starać o utrzymanie podobnej temperatury przez cały czas schnięcia, równocześnie co jakiś czas na chwilę uchylając okno, by pozbyć się niepożądanej wilgoci. W pierwszym momencie może to nie brzmieć jak łatwe zadanie, lecz suszenie ścian to pomysł, który powinniśmy sobie jak najszybciej wybić z głowy. Najlepiej jest przygotować sobie termometr i mieć ciągle podgląd na temperaturę w pomieszczeniu, by była ona utrzymywana na względnie stabilnym poziomie.

Ocieplanie poddaszy

To akurat całkiem oczywisty przykład. Jeżeli ocieplenie wymaga wymiany lub po prostu jest to jedna z ostatnich prac wykończeniowych, która została podczas budowy domu, w teorii można ją wykonać wcześniej. Najbardziej jednak ocieplenie budynku będzie potrzebne późną jesienią i zimą. Dlatego też ostatnim dzwonkiem na ten ruch będzie wczesna jesień, czyli wrzesień lub październik. Tak naprawdę nie ma żadnych większych przeciwwskazań przeciwko ocieplaniu poddaszy jesienią. Nie warto tego robić jednak w naprawdę zimne miesiące, gdyż wkład może złapać za wiele wilgoci. Jeżeli chcemy zachować szczególną ostrożność, warto również zastosować folię paroizolacyjną, by wełna nie straciła swoich właściwości.

Montaż paneli, parapetów, płyt i inne prace suche

Jesienią łatwo jest również wykonać prace, które nie potrzebują specjalnej wentylacji i temperatury. Z jednej strony nie potrzebujemy odprowadzania wilgoci, a z drugiej wyższa temperatura nie wpłynie w absolutnie żadnych stopniu na jakość wykończenia. Do takich prac z pewnością możemy zaliczyć między innymi większość prac wykończeniowych w domu, na przykład montaż paneli podłogowych, parapetów, wykładanie płyt gipsowych czy montaż kafelek.

Na co uważać podczas jesiennych remontów?

Mimo że jesienią można wykonać naprawdę sporo prac remontowych, trzeba uważać na kilka dość ważnych czynników, które mogą nam naprawdę mocno zaszkodzić. Przede wszystkim musimy zadbać o prawidłowe przewiezienie naszych materiałów. Przemarznięte tynki, farby czy beton będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia. Trzeba więc dopilnować prawidłowej temperatury podczas transportu, w szczególności jeżeli trafimy na naprawdę zimny dzień. Trzeba również mieć na uwadze fakt, iż jeżeli do naszych robót wykorzystujemy na przykład beton, jedna chłodniejsza noc może całkowicie zniweczyć nasz cały wysiłek. Oczywiście można dodać do rozrobionego betonu specjalne środki, które uodpornią go na niskie temperatury, lecz są one dość drogie. Podczas remontu liczy się każdy grosz, więc może być to wydatek, na który nie wszyscy będą mogli sobie pozwolić.

Remont jesienią? Czemu nie!

Jeżeli więc dotrzymamy pewnych środków ostrożności i bezpieczeństwa, jesienny remont wcale nie musi zakończyć się klapą. Co więcej, istnieje kilka prac, które nawet lepiej jest wykonać w chłodniejsze (ale nie mroźne!) dni. Dodatkowo większość prac suchych możemy wykonać bez zbędnych ingerencji w temperaturę otoczenia, więc nie musimy obawiać się pracy w mrozie. Jesienią bez przeszkód można także zdecydować się na wymianę bramy garażowej lub montaż rolet. Jeżeli więc masz w planach wykonanie którejś z powyższych prac możesz na spokojnie pojechać na zasłużone wakacje i bez problemu zabrać się do pracy jesienią!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *