Jakie są korzyści posiadania fotowoltaiki?

Korzyści z fotowoltaiki

W ostatnich latach wielu Polaków zdecydowało się na założenie fotowoltaiki. Niższe ceny paneli, dobra koniunktura, postęp w świadomości ekologicznej oraz powszechność profesjonalistów montujących instalacje OZE. Wszystko to i wiele innych czynników wpłynęło na rozwój paneli w Polsce. Jednakże jakieś istnieją konkretne korzyści, które przyniesie nam taka mała elektrownia słoneczna? Dowiesz się o nich w poniższym artykule.

Opłacalność inwestycji

Prawdopodobnie najbardziej istotną kwestią jest rentowność instalacji fotowoltaicznych. Przy umiejętnym wykorzystaniu dofinansowań oraz ekonomicznym ulokowaniu inwestycji, nasza mini elektrownia może spłacić się już w ciągu kilku lat. Szacuje się, że zwrot inwestycji następuje po średnio 7-8 latach. A sama fotowoltaika ma służyć nam (90% efektywności) od 25 do 30 lat. Czyli po wykonaniu prostych kalkulacji, zostaje nam od 18 do 23 lat (minimalnie) zarabiania z paneli słonecznych. Dlaczego jest to aż tak rentowne? Głównie ze względu na dofinansowania rządowe (np. program Mój Prąd 3.0, Czyste Powietrze, Energia Plus czy Ulga termomodernizacyjna) oraz upowszechnieniu się samych paneli. Produkcja coraz to bardziej wydajnych modułów poskutkowała obniżeniem całkowitej ceny instalacji tego odnawialnego źródła energii.

Korzyści z fotowoltaiki

Źródło: Globaleco.pl

Ochrona środowiska i niezależność

Drugą kwestią jest niewątpliwie pozytywny wpływ na środowisko. Samoczynnie generując prąd ze słońca, jesteśmy kolejnym trybikiem w ekologicznym tworzeniu energii. W końcu to odnawialne źródło, a nie oszukujmy się – Polska nie jest w żadnym stopniu oparta o OZE czy bardziej efektywne źródła pozyskiwania prądu.

W dodatku stajemy się bardziej niezależni poprzez postawienie własnej mini elektrowni słonecznej. Co prawda dopóki nie zbudujemy magazynów energetycznych oraz nie odłączymy się od państwowych linii, to nasza niezależność nie jest całkowita. Jednakże wciąż możemy się cieszyć własnym prądem.

Zabezpieczenie inwestycji i oszczędność czasu

Fotowoltaika to również dobra inwestycja na długi czas. Nie możemy się okłamywać, przy tak wysokiej inflacji oraz problemach energetycznych, to cena prądu będzie rosła. Natomiast nas to nie będzie obowiązywać – w lato wygenerujemy prąd dla siebie całkowicie za darmo, a jeśli będziemy mieli go nadmiar, to odeślemy do państwowych magazynów i dostaniemy jego zwrot w okresie zimowym.

Obecnie większość renomowanych firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi, daje bardzo długie gwarancje na efektywność paneli – zazwyczaj od 25 do 30 lat. Co daje nam naprawdę niezły wynik, biorąc pod uwagę prędkość spłacania się inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *