Kamień elewacyjny czy cegła klinkierowa – jaki wybrać rodzaj wykończenia zewnętrznych ścian budynku?

kamień

Wykończenie ścian zewnętrznych budynku zależne jest w dużej mierze od rodzaju ściany. W przypadku jednowarstwowych konieczne jest zastosowanie lekkich materiałów na wykończenie, czyli tynków lub płytki klinkierowej. Ściany dwuwarstwowe i trzywarstwowe można wykończyć przy pomocy kamienia elewacyjnego, cegły klinkierowej, a także wielu innych materiałów, także paneli drewnianych i drewnopodobnych. Ograniczeniem jest tak naprawdę jedynie budżet i nasza wyobraźnia. Oczywiście materiały różnią się między sobą trwałością i odpornością na uszkodzenia, a także czynniki atmosferyczne. Warto zastanowić się, czy lepiej wybrać do wykończenia kamień elewacyjny czy cegłę klinkierową.

Kamień elewacyjny – doskonały do wykończenia cokołu, nadproża, a także całej elewacji

Choć najbardziej powszechnym wyborem są ciągle tynki elewacyjne, to jednak wiele osób szuka alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest wykończenie elewacji w kamieniu. Oczywiście wymaga to odpowiedniej grubości ściany, przynajmniej dwuwarstwowej. W przypadku ścian jednowarstwowych można pokusić się o lżejsze płytki imitujące kamień. W ścianach dwuwarstwowych montaż kamienia na elewację odbywa się na specjalnych metalowych stelażach, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z dużą cięższą płytą. W przypadku mniejszych i lżejszych płytek kamiennych można stosować zaprawę wysokoelastyczną, na którą przykleja się płytki. Jej rodzaj zależny jest od ciężaru płytek, a także stopnia ich odkształcenia pod wpływem wilgoci, które zależne jest od rodzaju naturalnego materiału. Jeśli wynosi ono do 0,3 mm można zastosować dowolną zaprawę klejącą, a kiedy jest w granicach od 0,3 do 0,6 mm, to konieczne jest zastosowanie szybkowiążącej cementowej zaprawy klejącej. W przypadku kiedy odkształcenie jest powyżej 0,6 mm konieczne jest zastosowanie kleju nie zawierającego wody, epoksydowego lub poliuretanowego. Zaprawy, które zawierają tres reński zapobiegają powstawaniu na kamieniu wykwitów. Oczywiście poza wykończeniem całej elewacji w kamieniu można zdecydować się na takie rozwiązanie jedynie w przypadku cokołu, aby dodatkowo zabezpieczyć ten newralgiczny dla ścian nośnych element, a także wykorzystać jako wykończenie wokół okien czy drzwi. Kamień na elewacje może bowiem stanowić dobrą dodatkową warstwę termoizolacji.

Cegła klinkierowa – efektowne aranżacje w rustykalnym i nowoczesnym stylu

Wybór cegły klinkierowej może być podyktowany względami estetycznymi i możliwością dobrania wybranego wybarwienia cegły do elewacji w stylu rustykalnym lub nowoczesnym. W stylu rustykalnym sprawdzi się nieco droższa cegła ręcznie formowana, która nie ma idealnie równych krawędzi, jest cieniowana i nadaje elewacjom postarzany wygląd. Z kolei do nowoczesnych elewacji sprawdzą się cegły klinkierowe w innym niż tradycyjnym pomarańczowym, czy czerwono-brązowym wybarwieniu. Mogą być np. białe, perłowe lub czarne i dodatkowo posiadają gładką, szlifowaną strukturę. Wybór kolorystyki cegieł klinkierowych jest tak duży, że każdy może znaleźć coś co spełni jego oczekiwania i gusta. Dodatkowo należy podkreślić, że prawidłowo wykonana ceglana elewacja jest odporna na wilgoć, a tym samym również powstawanie pleśni i grzybów. Oczywiście koniecznie należy zastosować zaprawy wysokoelastyczne i mrozoodporne. Cegła klinkierowa, podobnie jak kamień elewacyjny jest odporna na wybarwienie. Jednak w przypadku cegły trwałość daje wypalanie w temperaturze blisko 1100 stopni.

Co z zabudową lekką – czy można zastosować cegłę lub kamień?

W przypadku ścian jednowarstwowych zastosowanie kamienia na elewacje lub cegły klinkierowej jest problematyczne. Cegła jest zdecydowanie zbyt ciężka, dlatego w takim przypadku stosuje się lżejszą płytkę klinkierową, która idealnie ją imituje. Dodatkowo ma równie dobre właściwości wytrzymałościowe zarówno na uszkodzenia, jak i działanie kwasów, soli, czy promieniowania UV. Jeśli chodzi o kamień na elewacje w przypadku ścian jednowarstwowych można wybrać płytki imitujące kamień, które są lżejsze. Oczywiście sposób montażu jest podobny i trzeba pamiętać aby były mrozoodporne.

Eklektyczne aranżacje z użyciem drewna i kamienia

Wiele osób, szczególnie tych decydujących się na domy energooszczędne lub pasywne wybiera wykończenie ich przy użyciu naturalnych materiałów. Jednak w tym przypadku konieczne jest wybranie paneli elewacyjnych drewnianych, które są odporne na wilgoć. Takie właściwości ma drewno egzotyczne. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiedniej impregnacji przed montażem. Wymaga jej również kamień elewacyjny, który można zastosować na cokół. Najbardziej wytrzymałe i odporne na nasiąkanie są granity i łupki. W przypadku elewacji w których do wykończenia używa się piaskowców i wapieni impregnację należy powtarzać co 5-7 lat. Łupki i granity należy wyszlifować i wypolerować przed montażem, co zamyka pory i zapobiega wnikaniu w nie kurzu. Elewacje z użyciem drewna i kamienia, o które odpowiednio się dba mogą prezentować się nienagannie przez wiele lat.

Wybór pomiędzy kamieniem elewacyjnym, a cegłą klinkierową jest przede wszystkim kwestią gustu. Z pewnością kamień elewacyjny bywa też trudniejszy w montażu, ze względu na nierówne krawędzie, choć w przypadku ręcznie formowanych cegieł klinkierowych również może on przysporzyć wiele trudności. Niepospolitość elewacji z kamienia może skłaniać do jej wyboru.

Artykuł przygotowany przez firmę Klink oferującą kamień elewacyjny.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Cegła klinkierowa będzie odpowiednia ja knajbardziej. Tylko warto zwrócić uwagę na to ,żeby się nie nabrać na chwyty marketingowe i nie kupować elastycznego klinkieru, który traci kolor przy słońcu, a wniższych temperaturach traci wytrzymałość i potrafi odpaść już po roku….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *