Karnisze: jaki rodzaj wybrać?

Karnisz ścienny

Karnisz ściennyKarnisze to obok firan, zasłon lub rolet bardzo ważny element dekoracji okna. Od karniszy zależy wygląd okna oraz jego charakter: elegancki lub nowoczesny, a także łatwość zasuwania i rozsuwania zasłon na co dzień. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje karniszy, wśród których można bez trudy wybrać najbardziej odpowiednie do naszego okna.

Karnisze drążkowe

Karnisze drążkowe to produkt o klasycznym designie i wielu możliwościach zastosowaniach. Tego rodzaju karnisze są podtrzymywane na wspornikach, a do rurki zamontowane mogą być np. kółka z agrafkami lub żabkami, do których mocowane są zasłony i firany. Karnisze drążkowe są najczęściej wybierane ze względu na walory estetyczne. Jedyną wadą tego systemu może być ograniczona możliwość przesuwania dekoracji okna: kółka poruszają się tylko pomiędzy jednym wspornikiem a drugim, utrudniając dowolne przesuwanie tkaniny. Karnisze tego rodzaju są dostępne w wielu wariantach stylistycznych i kolorystycznych.

Karnisze szynowe

W pomieszczeniach, w których są sufity podwieszane i zostały przygotowane wnęki na karnisze warto zdecydować się na funkcjonalne karnisze szynowe. Takie karnisz są wyposażone w odgórny system mocowania wsporników, co umożliwia łatwe przesuwanie aranżacji okiennych dekoracji na całej długości szyny. Szyny aluminiowe KS mogą być wykonane z jednej części nawet do 7m długości, dzięki czemu unikamy łączeń karnisza. Dodatkową zaletą szyn KS jest możliwość gięcia punktowego lub w łuk ciągły. Do karniszy szynowych możemy stosować ślizgi z agrafką lub z oczkiem. Karnisze szynowe występują też wersjach bardziej dekoracyjnych – można tu wybierać kształt, kolor oraz końcówki szyny dopasowując je do stylu urządzenia całego wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym, łączącym w sobie tradycję z nowoczesnością, są karnisze drążkowo – szynowe. W tym przypadku stosuje się dwa tory o zróżnicowanym systemie mocowania dekoracji okiennych. Na jednym, zazwyczaj przednim torze, wykorzystuje się karnisze drążkowe i np. klasyczne żabki na kółkach, a na torze wewnętrznym stosuje się funkcjonalną szynę. To rozwiązanie dobrze sprawdza się przy dużych oknach, które wymagają zastosowania co najmniej 3 wsporników. Zasłony są w takim przypadku zasuwane od środka do brzegów karnisza, z ominięciem przeszkody pod postacią środkowego wspornika, a firany mogą być przesuwane po szynie na całej długości okna. Dzięki temu możemy osłonić wnętrze przed wzrokiem przechodniów, ciesząc się jednocześnie wymyślnym upięciem zasłon.

Karnisze elektryczne

Osoby, które cenią funkcjonalność i oryginalne rozwiązania aranżacyjne, z pewnością docenią nowoczesne karnisze elektryczne. W zależności od wybranego modelu mogą łączyć w sobie wygodę systemów szynowych z nienagannym wyglądem i ciekawymi możliwościami dekoracyjnymi karniszy drążkowych. Dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu i łatwego w obsłudze pilota, przełącznika stacjonarnego, umieszczonego na ścianie a nawet smartphona, są one niezwykle popularne we wnętrzach, w których okna są duże, a ich codzienne zasłanianie byłoby uciążliwe. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na pilocie, aby zaciągnąć lub odsłonić okno, ciesząc się kameralną atmosferą wieczorem lub światłem słonecznym w ciągu dnia. Firma Ardeko oferuje przygotowanie karniszy elektrycznych na wymiar, dzięki czemu można dopasować je do wielkości okna oraz kształtu pomieszczenia.

Nowoczesne karnisze to nie tylko funkcjonalna konieczność, ale także elegancka ozdoba każdego okna. Producenci oferują karnisze w różnych kolorach, które można dopasować do stylu architektonicznego wnętrza. Dużą popularnością cieszą się klasyczne karnisze wykonane z drewna lub imitującej ten surowiec okleiny w różnych odcieniach brązu, które dobrze sprawdzają się w tradycyjnych i eleganckich wnętrzach, także w przestrzeni biurowej. Alternatywą są karnisze metalowe w kolorze szczotkowanego aluminium, starego srebra lub złota, które podkreślają nowoczesny, minimalistyczny styl.

Artykuł przygotowany przez Ardeko Warszawa – karnisze.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *