Kostka brukowa przed domem

» Napisany 11 czerwca 2014 przez w Dom | 0 komentarzy

kostka brukowaPierwsze roztopy cieszą wszystkich, ale są miejsca, które odkryte po zimie lub wypłukane jesiennym deszczem, wyglądają jak po działaniu olbrzymiej siły niszczącej. Błoto po kolana, kałuże przed domem od lat każdej wiosny i jesieni potęgują w nas chęć pozbycia się problemu raz na zawsze. To chyba najwyższy czas na położenie kostki brukowej.

Dlaczego właśnie kostka brukowa?

Niewątpliwie jest ona alternatywą do jednorodnego asfaltu i monotonnych płyt chodnikowych. Ten ociosany kamień, w przeciwieństwie do płyt, jest bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne takie jak niska temperatura czy opady. Nie pęka w kontakcie z dużym naciskiem i jest odporny na wstrząsy.

Ale pamiętajmy, że pierwsze promienie słońca i mokre podłoże są niekorzystnymi warunkami do podjęcia prac więc zbytni pośpiech nie jest wskazany. Jeśli chcemy by kostka brukowa służyła nam przez lata, warto zadbać nie tylko o jej jakość ale również odpowiednio przygotować podłoże pod nią. Nasze podłoże powinno być odpowiedni sposób zagęszczone, ubite oraz ukształtowane. Niezbędnym punktem przygotowania terenu jest odprowadzenie wody, zawsze od budynku na zewnątrz działki. Nie możemy dopuścić do tego by woda z rynien skierowana była bezpośrednio na kostkę brukową, gdyż spowoduje to wypłukanie i zniszczenie surowca.

Ważne jest dobranie odpowiedniej kostki pod względem grubości, wielkości, kształtu i rodzaju, którą chcemy wykorzystać w różnych miejscach wokół naszego domu. Ścieżki i nawierzchnie w ogrodzie często uczęszczane, potrzebują prostych układów umożliwiających łatwe poruszanie się po nich. Ze względu na ich charakter nie muszą być tylko ciągiem komunikacyjnym, mogą również posiadać walory zdobnicze. W zależności od ilości miejsca przeznaczonego na ścieżki, możemy mieszać różnego rodzaju wielkości i kolory kostki brukowej tworząc oryginalne kształty. Ale już nasz podjazd i miejsca narażone na duże naciski np. samochodów będą wymagały położenia materiałów grubszych o wyższych parametrach. Tutaj też możemy dać upust wyobraźni i nudny podjazd zamienić w dzieło sztuki tworząc oryginalne wzory za pomocą odrębnych kolorów.

Jeśli wiemy, że nie poradzimy sobie sami i nie chcemy dopuścić do sytuacji, że źle położona kostka odpłynie wraz z roztopami najlepiej sięgnąć po pomoc brukarza albo do firmy, w której kostkę chcemy zakupić. Kiedy już przestrzeń wokół nas zostanie zorganizowana i stanie się pięknym dopełnieniem wizerunku naszego domu, my będziemy musieli pamiętać o utrzymaniu tego stanu jak najdłużej. Niezwykle ważne, szczególnie późną jesienią, są codzienne zabiegi pielęgnacyjne i systematyczne usuwanie powałów liści, śmieci czy piaski. Usuwajmy wszystkie chwasty i zanieczyszczenia wypełniając ewentualne ubytki piaskiem. Tymi drobnymi pracami zabezpieczymy przestrzenie pomiędzy kostkami przed gromadzeniem się wody, która po zamarznięciu spowoduje znaczne i widoczne uszkodzenia. Odrobina działań z naszej strony spowoduje, że kolejną wiosnę przywitamy nie z obawą a z serdecznym uśmiechem na ustach.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>