Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu

budowa domuBudowa własnego domu może pociągnąć za sobą koszt rzędu zarówno 200 tys. zł, jak i ponad miliona. Wszystko zależy od tego, jak duży dom zamierzamy budować, w jakiej technologii i z jakich materiałów. Do ceny budowy domu należy doliczyć również koszt związany z zakupem działki budowlanej.

Ile kosztuje działka?

Nie można jednoznacznie określić kosztów zakupu działki budowlanej. W zależności od lokalizacji, inne będą ceny pożądanej działki. Szczecin ma jedne z najdroższych gruntów, np. działka w okolicach Szczecina w cenie od 100 tys. zł do nawet 1,8 mln zł w miejscowości Tanowo, ale o powierzchni ponad 23 tys. mkw.

Czasem lepiej więc w dużych miastach zdecydować się na zakup domu już wybudowanego z działką.

Co kosztuje najwięcej przy budowie domu?

Jeśli jednak zdecydujemy się kupić działkę budowlaną i od podstaw budować swój dom jednorodzinny, musimy mieć świadomość, że inwestycja pochłonie znaczne środki. Najwięcej kosztować będzie samo wykończenie nieruchomości. Szacuje się, że jest to nawet 30 proc. łącznej sumy przeznaczonej na całe przedsięwzięcie.

Koszty budowy domu kreuje rodzaj działki, na jakiej chcemy budować, lokalizacja oraz ceny materiałów budowlanych. W Polsce najczęściej buduje się domy w technologii murowanej o powierzchni około 100-150 mkw, jak wynika z raportu prezentowanego przez firmę Oferteo.

Już na etapie kupowania działki może okazać się, że przyjdzie nam ponieść wysokie koszty jej przystosowania do budowy. Grunt na działce niekoniecznie musi się nadawać do wykopania w nim fundamentów i zbudowania na nich ścian nośnych oraz dachu. Trzeba mieć to na uwadze przy zakupie działki i sprawdzić, jakie są warunki zabudowy dla danego miejsca.

Procentowy podział kosztów

Aż 1/3 wszystkich kosztów, jakie inwestor ponosi przy budowie domu jednorodzinnego, pochłaniają wydatki związane z pracami wykończeniowymi oraz z wyposażeniem domu. Drugie tyle kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego. Do tego trzeba doliczyć około 20 proc. całej sumy na nabycie i wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej. Co ciekawe, jedyne 10 proc. wszystkich wydatków trzeba przeznaczyć na zbudowanie domu w stanie zerowym. Dużo kosztuje także wzniesienie dachu, choć wszystko zależy tu od powierzchni domu i wykorzystanych na ten cel materiałów budowlanych.

Artykuł powstał we współpracy z biurem nieruchomości w Szczecinie Extra Invest.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *