Kupujemy biura do wynajęcia.

Kiedy już podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania lub biura do wynajęcia Warszawa na kredyt, na początku polecam wizytację w kilku bankach. Jeśli nie będziesz korzystał z kredytu, Twoje zadanie jest ułatwione. Jednak zakładam, że większość będzie stosowała kredytu na zakup mieszkania. Przed wizytą nagromadź dokumenty potwierdzające Twoje dochody: PIT za ubiegły rok, umowę o pracę, wszystkie umowy o dzieło. Pracownik banku ustali Twoją wstępną zdolność kredytową.

Piszę „wstępną”, bowiem niestety często później, w trakcie weryfikacji wniosku, okazuje się, że banki nie biorą pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej niektórych dochodów. Będąc w banku, nabądź wzory zaświadczeń o zatrudnieniu i otrzymywanych dochodach. Każdy bank posiada swoje własne druki. Kiedy będziesz znał swoją zdolność kredytową, pocznij rozglądać się zamieszkaniem lub biurem. Tak, jak powiedziałem wcześniej – możesz korzystać z pomocy pośrednika, znajomych, ogłoszeń bądź wszystkich tych źródeł w tym samym czasie.
W międzyczasie poproś w swoim miejscu pracy o wypełnienie druków pobranych w bankach. Zazwyczaj wystawione przez zakład zaświadczenie jest ważne miesiąc. Na razie poproś w pracy, aby wypełnione zaświadczenia zostały przesłane faksem bezpośrednio do banku. Do kompletnego wniosku kredytowego będziesz potrzebował oryginalnego zaświadczenia. Zaświadczenie wysłane faksem pozwoli bardziej precyzyjnie ustalić Twoją zdolność kredytową.
Ktoś powie: „Po co zaświadczenie wysłane faksem? Przecież bank ma moje umowy, z których jasno wynika, jakie mam dochody, a do umowy i tak będzie potrzebował oryginalnie wypełnionego zaświadczenia”.
Poniektóre instytucje mają tak zawiłe i pokrętne procedury obliczania zdolności kredytowej, że będzie lepiej, o ile na razie doniesiesz zaświadczenie przesłane faksem. Oszczędzi Ci to późniejszych rozczarowań. Ubiegając się w dwóch odmiennych bankach o kredyt w tej samej wysokości, możesz przez jedną instytucję zostać potraktowany jako osoba nieposiadająca zdolności kredytowej, druga zaś uzna Cię za dobrego klienta mającego zdolność kredytową przewyższającą nawet wnioskowaną kwotę kredytu. W tym czasie oglądaj nieruchomości, abyś miał rozeznanie dotyczące cen aktualnych w okolicy, w której zamierzasz kupić mieszkanie lub biura do wynajęcia warszawa. Wytypuj nieco mieszkań. Wypełnij wnioski kredytowe w paru wybranych uprzednio bankach. We wniosku musisz podać cel kredytowania uwzględniający cenę oraz adres konkretnej nieruchomości, którą chcesz kupić. Możesz wpisać we wniosku kredytowym nieruchomość, którą przedtem oglądałeś i która Cię zaintrygowała.
To jeszcze do niczego Cię nie zobowiązuje. Chociaż tak było do tej pory w bankach, w których ubiegałem się o kredyt. W międzyczasie możesz oznajmić, że decydujesz się na nieruchomość o podobnym metrażu, ale pod drugim adresem. Ważne jest, aby kwota wnioskowana nie była mniejsza niż ta, której będziesz potrzebował, ponieważ decyzja dotyczy fizycznej wielkości kredytu.
Jeśli na podstawie pokazanych dokumentów bank pozytywnie oceni Twój wniosek kredytowy – domagaj się wystawienia promesy kredytu. Jest to obietnica udzielenia kredytu. Ubiegając się o kredyt w kilku bankach, masz lepszą kartę przetargową. Kiedy otrzymasz z wybranego banku warunki kredytu, możesz przedstawić je w innym banku, aby zobaczyć, kto przedstawi Ci lepsze warunki kredytu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *