Kupujesz pompę ciepła?

Pompa ciepła

Zwróć uwagę na ten aspekt! Pompy ciepła wciąż zyskują na popularności. Są to ekonomiczne i przyjazne środowisku urządzenia, które do ogrzewania budynków wykorzystują darmową energię z… powietrza! Jak działa pompa ciepła i dlaczego warto ją zainstalować? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Dowiesz się tego z tekstu poniżej!

Pompa ciepła

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to nic innego jak urządzenie wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Jest to możliwe dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub energii cieplnej. Gdy na dworze robi się zimno niedługo później odczuwamy chłód także w domu. To naturalne prawo – zgodnie z nim ciepło przemieszcza się z cieplejszego do chłodniejszego miejsca. Mechanizm ten, tyle że w odwrotnym kierunku, wykorzystuje pompa ciepła! Działa więc podobnie jak lodówka, a przy tym wymaga tylko niewielkiej mocy elektrycznej do działania i napędu procesów. Dlatego jest tak ekonomiczna! Co więcej, pompa ciepła wykorzystuje ogólnodostępne źródło energii naturalnej, czyli powietrze. Istnieją także gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię z gruntu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza, a następnie zamieniają je w energię i zasilają nią domowe instalacje grzewcze oraz podgrzewają wodę użytkową. Co ciekawe, powietrzna pompa ciepła może, na takiej samej zasadzie, chłodzić powietrze w domu latem! W tzw. pierwszym obiegu pompa pobiera energię z powietrza za pomocą nośnika i kieruje ją przewodami do systemu. W nośniku krąży niezamarzająca ciecz, której temperatura jest niższa niż temperatura otoczenia i dzięki temu może ona pobrać ciepło z zewnątrz. W nośniku ciecz podgrzewana jest do wysokiej temperatury. Przekształcana jest w parę, a ciepło przekazywane jest do drugiego obiegu. W nim krąży środek chłodniczy, czyli czynnik, który paruje nawet przy bardzo niskich temperaturach. Przejmuje on ciepło, a następnie paruje zaś para przechodzi do sprężarki. Sprężarka podnosi ciśnienie w obiegu, para się nagrzewa, a środek chłodniczy dostarcza ciepło do obiegu grzewczego. Tam wykorzystywany jest do ogrzania c.w.u. i zasilenia instalacji c.o. Wysoka efektywność i oszczędność jaką daje pompa ciepła sprawia, że jej popularność rośnie. Z roku na rok sprzedaje się ich średnio o 30-35 procent więcej!

Jakie są zalety pompy ciepła?

Przede wszystkim pompa ciepła jest ekonomiczna. W ponad 75 procentach wykorzystuje darmową energię z powietrza! Jest bezobsługowa i nie produkuje żadnej lokalnej emisji zanieczyszczeń powietrza. Pompa ciepła jest łatwa w montażu, a jej praca cicha. Nie zajmuje też wiele miejsca. Co więcej, na pompę ciepła można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze, a także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Pompy ciepła znajdziesz na www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy zakupie powietrznej pompy ciepła?

Przy zakupie powietrznej pompy ciepła przede wszystkim należy zwrócić uwagę na współczynnik CoP (Coefficient of Performance). Oznacza on współczynnik wydajności, czyli stosunek ilości dostarczanego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez urządzenie. Współczynnik ten równa się ilości kW uzyskanych z 1 kWh energii zużytej do zasilenia pompy ciepła.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *