Najważniejsze parametry wiertarek

wiertarka

Wybór właściwej wiertarki to nie lada wyzwanie dla kogoś, kto nie miał wcześniej styczności z tymi urządzeniami. A nawet jeśli, to i tak można sobie nie zdawać sprawy z wielu czynników, które wpływają na to, czy wiertarka będzie ostatecznie użyteczna czy też nie. Do wyboru tego urządzenia należy się odpowiednio przygotować, aby mieć pewność, że będzie ono spełniało nasze wymagania.

 

 

Moc i moment obrotowy wiertarki elementami najistotniejszymi

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest moc (mierzona w watach). To właśnie siła silników elektrycznych przekłada się bezpośrednio na możliwości wiertarki. Im mocniejszy jest dany silnik, tym większe wiertło będzie w stanie napędzić i w tym twardszych materiałach wiertarka będzie skutecznie pracować. Wyższa moc silnika przekłada się również bezpośrednio na żywotność urządzenia.

Śmiało można powiedzieć, że moment obrotowy jest niewiele mniej istotny niż moc wiertarki. Większy moment obrotowy świadczy o lepszej jej skuteczności i większej łatwości wiercenia w trudnych i twardych materiałach. Dobry moment obrotowy będzie szczególnie przydatny w przypadku materiałów wymagających wiercenia na wolnych obrotach.

Napięcie wiertarki

Jest to nieco mniej istotny czynnik niż dwa powyższe, jednak warto na niego zwrócić uwagę. W Polsce napięcie wiertarek zasilanych z sieci wynosi 230 V. Natomiast w przypadku wiertarek akumulatorowych wartości te różnią się i oscylują w granicach od 9 do 24 V.

Prędkość obrotowa i funkcja udaru wiertarki

Prędkość obrotową wiertarki można inaczej określić jako jej wydajność. Im większe będą te wartości, tym lepiej. Znacznie wygodniej wierci się, gdy wiertarka wykonuje większą ilość obrotów w określonym czasie. W wielu przypadkach przydaje się również posiadać wiertarkę wyposażoną w funkcję udaru. Urządzenia tego typu jednocześnie wiercą i uderzają w materiał czyniąc samą pracę o wiele wydajniejszą.

Biegi

Warto również zwrócić uwagę na ilość biegów danej wiertarki. Z reguły są dwa lub tylko jeden bieg. Pracują one w zakresie określonych obrotów. Co ważne, na niższym biegu maksymalna średnica wiercenia tego samego materiału jest większa.

Podsumowanie

W powyższym artykule poruszyliśmy najistotniejsze kwestie związane z wyborem właściwej wiertarki. Są to elementy, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę, aby sprzęt był maksymalnie dopasowany do naszych potrzeb. Na szczególną uwagę zasługują wiertarki Bosch. Ich jakość nie podlega żadnym dyskusjom. W sklepie narzędziowym WWiN.pl można się zaopatrzyć również w wiertarki i narzędzia innych producentów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *