Nawożenie roślin latem – najważniejsze wskazówki

Nawożenie roślin

Nawożenie roślinKońcówka lata to czas, w którym stopniowo ogranicza się nawożenie roślin wieloletnich nawozami bogatymi w azot, tak aby zdążyły one zahamować wzrost przed jesiennymi spadkami temperatur. Nie oznacza to jednak, że nawozy kompletnie wychodzą z użytku – z naszego tekstu dowiesz się, jak przeprowadzać nawożenie roślin pod koniec lata i jakie nawozy wówczas stosować.

Na początku warto wspomnieć, jakie rośliny rosnące w Twoim ogrodzie i w domu na pewno nie potrzebują w sierpniu nawozów bogatych w azot. Otóż do tej grupy zaliczają się przede wszystkim:

  • rośliny zimnozielone, które nie będą przesadzane;
  • część kwiatów ozdobnych domowych;
  • trawniki.

Pokażemy Ci, jakie nawozy stosować pod koniec lata i które rośliny wymagają nawożenia w tym czasie, aby mogły zdrowo rosnąć.

Byliny i kaktusy – do kiedy można nawozić?

Byliny wieloletnie oraz kaktusy uprawiane w domu to rośliny, których uprawa wygląda bardzo różnie, oprócz terminu ostatniego letniego nawożenia. Ostatnie nawożenie roślin tego typu można bowiem przeprowadzać do końca sierpnia, tak aby byliny i kaktusy zdążyły przygotować się do zimy. Przekroczenie tego terminu skutkuje przedłużeniem wegetacji roślin, co w konsekwencji może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Uwaga: jeśli w okresie wegetacji bylin używałeś nawozu sztucznego o długim działaniu, to wówczas nawożenie pod koniec lata może być niepotrzebne.

Drzewa i krzewy iglaste – jakie nawozimy pod koniec lata?

Nawożenie roślin pod koniec lata jest ważne szczególnie w przypadku drzew i krzewów iglastych, które zostały przesadzone (optymalny termin na tę pracę to połowa sierpnia lub początek września). Iglaki muszą szybko się ukorzenić przed jesienno-zimowymi chłodami, dlatego do nowego podłoża warto dodać najmniejszą zalecaną dawkę nawozu granulowanego do iglaków.

Truskawki po zbiorach – jak nawozić?

Lipiec i sierpień to czas intensywnego owocowania truskawek. Po jego zakończeniu należy uporządkować zagony truskawek, uporządkować rozłogi i zastosować specjalny nawóz, który zapewni obfite owocowanie w przyszłym roku.

Nawożenie truskawek pod koniec lata powinno trwać maksymalnie do połowy sierpnia. Używanie nawozu po tym terminie sprawi, że truskawki będą zbyt rozbudzone w okresie jesiennym. Na rynku dostępne są specjalne nawozy przeznaczone właśnie do nawożenia truskawek po zbiorach. Ważne, aby zawierały one takie substancje odżywcze, jak potas, wapń, magnez i fosfor.

Nawozy zielone – idealny okres na uprawę

Na koniec warto wspomnieć o tym, że sierpień to idealny czas na przygotowanie uprawy nawozów zielonych, czyli roślin uprawianych po to, aby użyźniały glebę po zbiorach warzyw czy owoców. Do roślin używanych na nawozy zielone zalicza się przede wszystkim:

  • groch polny (tzw. pelucha),
  • łubiny odmian jednorocznych,
  • gorczyca biała,
  • żyto.

Nawozy zielone sieje się na przekopanych i spulchnionych glebach. Po wykiełkowaniu, które powinno nastąpić w ciągu kilku tygodniu od wysiania, nawozy zielone praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawożenia roślin? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *