Niesamowite efekty stosowania płyt karton gips do gięcia

Płyty karton-gips

Płyty karton-gips

Płyta kartonowo-gipsowa to jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Niewiele osób jednak wie, że poza standardowymi płytami do budowy ścian działowych i sufitów, są jeszcze płyty przeznaczone do gięcia. Ten rodzaj płyt daje możliwość aranżacji niepowtarzalnego wnętrza w bardzo łatwy sposób.

 

Czym są płyty gięte?

Płyty karton gips przeznaczone do budowy łukowych ścian i sufitów są bardzo elastyczne. Ich głównym składnikiem jest oczywiście gips.

Jednak każdy z producentów oferuje inne płyty do gięcia. Przekłada się to na sposób ich gięcia.

Na rynku są dostępne płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym, laminowane obustronnie matami z włókna szklanego – takie płyty można wyginać na sucho. Inną opcją są płyty gipsowo-kartonowe o specjalnym rdzeniu, które można giąć na mokro.

Ciekawostką są płyty z fabrycznie wykonanym wewnętrznym nacięciom wewnątrz płyty. Od rozstawu nacięć zależy promień krzywizny jaką możemy uzyskać.

 

Przyjrzyjmy się płytom z fabrycznymi nacięciami …

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt karton gips do gięcia. Różnią się one grubością, rozstawem nacięć oraz rozmiarem. Warto pamiętać, że płyty można wyginać w dwóch kierunkach, aby uzyskać efekt fali. Najcieńsze płyty mają zaledwie 6,5 mm i przeznaczone są do wykonywania krzywizn o małych promieniach. Takie płyty można stosować jako obudowy kolumn o średnicy minimalnej ok. 20 – 30 cm. Najgrubsze płyty (12,5 mm) świetnie sprawdzają się w przypadku delikatnych łuków np. na powierzchni całej ściany. Jeśli chodzi o rozstaw nacięć to najczęściej dostępne są opcje od 1 do 3cm. Płyty produkowane są w standardowym rozmiarze 1200 na 2600 mm, a także o innych niestandardowych wymiarach przeznaczonych do wykonywania drobniejszych elementów. Szeroką ofertę płyt karton gips można znaleźć na stronie www.siniat.pl.

 

Zastosowanie

Tego rodzaju płyty wykorzystuje się najczęściej do kreacji wnętrz hoteli, ośrodków kultury np. sal widowiskowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby giętą płytę karton gips zastosować również w budownictwie mieszkaniowym. W ten sposób możemy uzyskać niesamowity efekt, zwłaszcza jeśli zadbamy również o odpowiedni dobór kolorów oraz oświetlenie, które wyeksponuje niestandardową konstrukcję.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *