Ocieplenie domu pomaga zmniejszyć smog!

termoizolacja budynku

termoizolacja budynkuNadchodzi sezon grzewczy. Wraz z nim powraca temat smogu, który nadal nie został w Polsce rozwiązany. Chociaż powoli wprowadza się zmiany, to jednak znów musimy przygotować się na przekroczone limity emisji.

Sposobów na ograniczenie smogu jest sporo – najważniejsze to jednak ograniczenie palenia w domowych piecach z użyciem śmieci i gorszej jakości węgla. Tutaj pomocna jest nie tylko wymiana pieców i kupno lepszego paliwa, ale też termomodernizacja!

Właściwie ocieplony budynek ma niższe zapotrzebowanie na ciepło. Oznacza to, że możemy zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego na jego ogrzanie – niezależnie od tego, czy jest to węgiel czy gaz. W rezultacie zmniejsza się również emisja jest znacznie niższa, co przekłada się na czystsze powietrze, którym oddychamy zimą. Naturalnie, dodatkowym atutem są także koszty związane z ogrzewaniem – w portfelu zostaje nam więcej pieniędzy.

Gdy budynek nie jest ocieplony i nie ma wymienionych okien na szczelne, wówczas koszty związane z jego ociepleniem są znacznie mniejsze. Dzisiaj na ocieplenie budynków najczęściej wykorzystuje się styropian – jest to materiał lekki i ciepły, a także tani i łatwy w montażu. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z wełny mineralnej.

Termomodernizacja najbardziej opłaca się w przypadku starszych domów, które mają cienkie, łatwo wyziębiające się ściany. Wówczas różnice w kosztach są największe. Jednocześnie warto pomyśleć o wymianie pieca na bardziej ekonomiczny i ekologiczny – warto zdecydować się na ten spełniający najwyższe normy, który będzie wyróżniał się wysoką wydajnością oraz nie będzie emitował tak wielu szkodliwych substancji do atmosfery.

Podsumowując, gdy chcemy walczyć ze smogiem, możemy robić to również z korzyścią dla swojego portfela. Przeprowadzenie profesjonalnej termomodernizacji pomoże nam poprawić parametry termiczne w domu i jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia szkodliwego smogu. Efekty będziemy mogli zauważyć od razu – czas zwrotu z inwestycji zależny jest od rodzaju ocieplenia, kosztów ogrzewania, czasu sezonu grzewczego.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Ocieplenie domu pomaga w zwiększeniu efektywności energetycznej domu a co za tym idzie przyczynia się do poprawy stanu powietrza. Jest jednak jeden warunek – termoizolacja musi być wykonana dobrymi materiałami z certyfikatami jakości popartymi rekomendacją ITB. Dobrą marką spełniającą wymogi jakościowe jest Termo Organika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *