Od czego zależy cena kominka?

Nowoczesne wkłady kominkowe w niczym nie przypominają starszych, tradycyjnych kominków znanych nam sprzed kilkudziesięciu lat. Przede wszystkim nie należą do najbardziej nieekologicznych źródeł ciepła. O czym warto pamiętać przy zakupie wkładu kominkowego? Co wpływa na cenę kominka?

Kominek a ekologia

Drewno jest czystym paliwem, a zarazem odnawialnym źródłem energii. Wykorzystywanie biomasy drzewnej przyczynia się do redukcji smogu w naszym kraju, a nowoczesne „ekologiczne” kominki spełniają rygorystyczne normy i są zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Nic dziwnego. Producenci prześcigają się w konstruowaniu coraz to nowszych, ciekawszych i bardziej przyjaznych środowisku urządzeń.

Podczas gdy paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku emitowały do środowiska ok. 30−60 gramów pyłów PM na godzinę, o tyle większość obecnie sprzedawanych kominków na drewno emituje kilkadziesiąt razy mniej – poniżej 4,5 grama na godzinę. Co więcej, zdarzają się również takie urządzenia, które emitują nawet mniej niż 1,5 grama na godzinę!

W przypadku gdy kominek jest źródłem ciepła niezwykle istotne jest także to, że może on ogrzać najczęściej wykorzystywane części domu. W momencie gdy nie korzystamy z piwnicy czy poddasza pomieszczenia te mogą pozostać chłodne, a my zaoszczędzimy nawet do 25 procent kosztów ogrzewania.

Cena kominka. Od czego zależy?

Z uwagi na to, że oferta producentów jest szeroka, kominki można kupić w dużej rozpiętości cenowej. Przy zakupie kominka nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim – jakością wykonania.

Kominek powinien być dobrany przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Źle dobrany będzie dawał niewystarczająco dużo ciepła lub wręcz przeciwnie – będzie przegrzewał pomieszczenia.

Najtańszymi kominkami są te z prostą szybą otwieraną do boku i z szybą boczną. Nieco droższe są gilotyny oraz tunele, czyli kominki, które mają szybę z dwóch stron. Kominki wysokiej jakości w przystępnych cenach znajdziesz na www.defrohome.pl.

Cena wkładu kominkowego zależy więc od funkcji, którą będzie on pełnił i powierzchni pomieszczenia, w której będzie się znajdował. Spore znaczenie ma także wygoda użytkowania. Czystość szyby czy łatwość utrzymania w czystości obszaru poza kominkiem również mają wpływ na jego cenę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *