Co oglądać na telewizorze 4K?

Najwyższą jakość obrazu oferują nam obecnie telewizory 4K, które określane są także jako Ultra HD (UHD). Mogą pochwalić się cztery razy większą liczbą pikseli od popularnych obecnie telewizorów Full HD, dlatego dają niezwykle realistyczny efekt. Co jednak możemy na nich oglądać?

Telewizory 4K są w sprzedaży już od dłuższego czasu. Ostatnio ich ceny spadły, dlatego możemy zakupić je w cenie nawet poniżej 2 tysięcy złotych. Gdy chcemy zdecydować się na tego rodzaju urządzenie, nie musimy wcale przeznaczać na jego zakup ogromnej kwoty. Aktualnie tani i dobry telewizor 4K zakupimy bez problemu w wielu sklepach – internetowych i stacjonarnych.

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie – co tak naprawdę możemy oglądać na telewizorze 4K, skoro telewizje nie nadają jeszcze programów w tej właśnie rozdzielczości. Przede wszystkim warto wskazać, że telewizory tego rodzaju potrafią przeskalować obraz w niższej rozdzielczości do tego w wyższej. Co więcej, dużo ciekawych materiałów znajdziemy w internecie.

Komfortowe oglądanie starych filmów w technologii 4K zależy przede wszystkim od tego, jaką technikę skalowania wykorzystuje telewizor. Jej zadaniem jest „rozciągnięcie” obrazu tak, aby pasował do nowej, większej liczby pikseli. Piksele są wtedy pomnażane na podstawie specjalnych algorytmów. Różni producenci stosują różne techniki, dlatego efekt także może być odmienny.

Gdy poszukujemy materiałów nagrywanych w 4K, możemy znaleźć je tylko w wybranych telewizjach kablowych – to zagraniczne programy, które nadają w tej właśnie rozdzielczości. Możemy też korzystać z różnych serwisów streamingowych, na przykład popularnego Netflixa lub materiałów na YouTube. Należy jednak pamiętać o tym, że do wygodnego oglądania programów w 4K przez internet potrzebujemy stabilnego połączenia internetowego osiągającego szybkość co najmniej 25 megabitów na sekundę.

W sprzedaży pojawiają się również odtwarzacze Blu-ray wykorzystujące technologię 4K. Obecnie jednak coraz więcej użytkowników korzysta z serwisów internetowych, dających szybki, wygodny i tani dostęp do znacznie większej liczby materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *