Okna aluminiowe – wady i zalety

okna aluminiowe
okna aluminiowe

Ogromny wybór rodzai stolarki okiennej na rynku dla niejednego staje się kłopotem. Nie wiemy na co dokładnie się zdecydować i jakie mogą być skutki naszych decyzji. Coraz większą popularność zyskują okna aluminiowe. Co jest tego powodem i jakie dokładnie wady i zalety daje nam ta opcja?

Ten gatunek stolarki dominuje głównie wśród budynków użytku publicznego. W budownictwie prywatnym – mieszkaniowym nie jest już tak bardzo popularny. Okna aluminiowe posiadają jednak bardzo unikalne cechy, które mogą się z pewnością spodobać przeciętnemu 'remontowiczowi’.

Zalety okien z aluminium

Główną zaletą, która wiąże się bezpośrednio z właściwościami aluminium jest lekkość i trwałość takiego rozwiązania. Aluminium jest niesamowicie lekkie, a przy tym jednocześnie trwałe. Dzięki temu okna aluminiowe są bardzo odporne na uszkodzenia i nie zmieniają swoich gabarytów pod wpływem temperatury. Ponadto aluminium jest bardzo podatne na obróbkę plastyczną. W związku z tym decydując się na okna aluminiowe jesteśmy w stanie osiągnąć nietypowe rozmiary jak i kształty. Wszystko wedle własnego, indywidualnego upodobania. Rozwiązanie aluminiowe pozwala również na uzyskanie znacznie węższych ram okiennych – a co za tym idzie uzyskać znacznie lepszą jakość estetyczną. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli chcemy uzyskać efekt niestandardowo dużych przeszkleń to idealnie sprawdzą się tutaj szersze ramy. Z tego względu okna aluminiowe są niezwykle cenne i popularne w budynkach biurowych i budynkach użytku publicznego.

Gatunek takich okien jest również bardzo odporny na korozje. Dzieje się to za sprawą malowania proszkowego lub poprzez anodowanie. W parze z odpornością na korozję idzie różnorodność i dowolność koloru takich okien. Biorąc pod uwagę najnowszą technologię i wykorzystanie najbardziej zaawansowanych materiałów, aluminium jest również dobrym izolatorem i dobrze trzyma ciepło wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowo takie okna nie wymagają większej pielęgnacji i konserwacji, a materiały wykorzystane w nich są praktycznie w stu procentach podatna na recykling.

Wady okien aluminiowych

Wszystko ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku okien aluminiowych. Są one przede wszystkim zimne w dotyku, co jest naturalną cechą aluminium. Ogromną wadą są również wszelkie uszkodzenia ramy okien aluminiowych. Rysy czy uszkodzenia praktycznie nie nadają się na naprawę i pozostaje tylko wymiana okien. Do tego wszystkiego aluminium jako izolator naturalnie znacznie przegrywa z drewnem, co sprawia, że okna drewniane są cieplejszym rozwiązaniem. Trzeba również mieć na uwadze, że takie rozwiązanie jest znacznie droższe od innych. Okna aluminiowe wykonywane są z reguły na indywidualne potrzeby klientów co skutecznie wpływa na wysoką cenę.

Każde rozwiązanie ram okiennych ma swoje wady i zalety. Okna aluminiowe są niezwykle wygodnym rozwiązaniem, ale posiadającym swoją wygórowaną cenę. Ze względu na swoje właściwości, idealnie nadają się do pomieszczeń i budynków użytku publicznego.

Autorem artykułu jest firma BestOkna, wiodący dystrybutor okien aluminiowych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *