Oryginalne pomysły na wykorzystanie tapety w dekoracji wnętrza

Tapeta inspiracja banksy

Tapeta inspiracja banksyKtóż z nas nie marzy o pięknym, modnym wnętrzu, które będzie nie tylko funkcjonalne ale również zachwycające. Stworzenie takiej aranżacji jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko wiedzieć jak wykorzystać dostępne środki. Jako że tapety szczególnie nas interesują, pragniemy przedstawić kilka sposobów na aranżację wnętrza z tapetą.

Tapety w klasycznej odsłonie ozdabiały całe pomieszczenie, dzięki temu powtarzający się wzór na nich mógł być odpowiednio wyeksponowany. Taka dekoracja ścienna dodawała wnętrzu koloru i dopełniała całościowo aranżacji. Jednak dziś architekci wnętrz odchodzą od takiego sposobu wykorzystania tapet, eksperymentując z tą dekoracją.

tapeta mozaikaZmiana takiego nastawienia była spowodowana wyglądem tapety, które przeszły prawdziwą metamorfozę. Podczas gdy kiedyś królowały kwiatowe i geometryczne wzory, zazwyczaj powtarzające się na jednokolorowym tle, tak dzisiaj tapety odznaczają się żywszymi kolorami i większym polem inspiracji. Jeśli są kwiaty, to pełne kolorów kwiatowe kompozycje, którym daleko do monotonii. Nowym trendem wśród projektów tapet jest sięganie po inspiracje w naturze – drewno, kamień czy faktura piasku. Przykłady takich tapet można znaleźć w wielu sklepach. Obecnie takie tapety coraz częściej można spotkać we wnętrzach. Inne inspiracje wśród tapet to mozaiki, kolaże, tygrysie paski i inne zwierzęce motywy.

Tapety z tak wyrazistym i kolorowym wzorem wymagają tego, by odpowiednio je wyeksponować. Jednym ze sposobów na to jest przyklejenie jedynie kilku pasów tapety i zestawienia ich ze stonowanymi kolorami na pozostałej powierzchni ścian. Dzięki temu tapeta kontrastuje z resztą pomieszczenia i przyciąga wzrok oryginalnym wzorem i wspaniałymi kolorami.

tapeta tygrysie pasyTapeta oprócz efektu wizualnego, może mieć również praktyczne zastosowanie. Umieszczając tapetę w określonej części pomieszczenia, możemy zaznaczyć funkcjonalną odrębność w danym wnętrzu. Takie zastosowanie będzie idealne na przykład przy salonie połączonym z jadalnią lub w pokoju dziennym połączonym z gabinetem. Wzorzysta tapeta przy jadalnym stole lub komplecie wypoczynkowym estetycznie i funkcjonalnie oddzieli tą część.

Samą tapetę można też w różny sposób przyklejać do ściany, by uzyskać oryginalny efekt. Możemy przykleić jedynie jeden pas tapety np. poziomo. Jeśli chcemy wykorzystać większą powierzchnię ściany, to możemy również przyklejać pasy tapety z szerokimi odstępami. Ciekawym sposobem na dekorację jest tapeta w formie lamperii – wtedy pasy tapety przyklejamy do 2/3 lub 3/4 wysokości ściany i wykańczamy ją poziomym paskiem.

Jak widać, aranżacji z wykorzystaniem tapet jest naprawdę sporo. Warto zobaczyć najmodniejsze wzory tapet w bimago, które odmienią wnętrze Twojego mieszkania.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Superowy wpis bardzo podoba mi się ta kafelkowa tapeta z rożnymi wzorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *