Pomysły na aranżację salonu

aranżacja salonu

Każdy moment jest dobry na małe zmiany w naszym otoczeniu, a w żadnym nie spędzamy więcej czasu niż w naszym domu. Chcemy czuć się w nim jak najlepiej, a przy okazji nie być skrępowanym, gdy mamy zamiar przyjąć w nim gości. Wiele uwagi zawsze przykładamy do salonu, który jest reprezentatywną częścią naszego mieszkania i wiele mówi o nas samych. Przejściowe pory roku, jak jesień czy wiosna, są idealnymi momentami na odświeżenie tego pomieszczenia. Jakie trendy są teraz na topie?

aranżacja salonu

Co wziąć pod uwagę podczas zmiany wystroju salonu?

Zanim zabierzemy się do gruntownego przemeblowania lub większych zmian w wyglądzie naszego salonu, musimy najpierw dobrze zaplanować nasze następne ruchy. Z tego też względu powinniśmy skupić się na paru istotnych zmiennych, które pozwolą nam przeprowadzić całą operację z jak najlepszym ostatecznym skutkiem. W pierwszej kolejności musimy mieć na uwadze metraż naszego pokoju. To od niego będzie zależeć, jakie rzeczy będą stanie się w nim znaleźć. Do małego salonu trudno będzie wcisnąć jadalniany stół z krzesłami lub wiele szaf. Z drugiej strony większych rozmiarów pomieszczenie może posiadać wiele pustych przestrzeni, które wcale nie muszą być dla nas atutem – oczywiście w zależności od tego, jaki styl wystroju chodzi nam po głowie. Trzeba również pamiętać o tym, iż salon powinien nie tylko dobrze spełniać rolę pokoju, w którym toczy się życie towarzyskie domu, ale również posiadać inne funkcjonalności. Wygodna sofa lub kanapa, miejsce na sprzęt RTV, a także trochę przestrzeni na aktywności fizyczne lub zdobycie chwili wyciszenia – tych rzeczy zdecydowanie nie powinno zabraknąć w dobrze zaprojektowanym salonie. Na sam koniec – nasz budżet. Nasze pomysły na wystrój pokoju musimy zawsze przeanalizować pod kontem naszych możliwości finansowych i upewnić się, że na wszystko znajdziemy pieniądze. Niektóre zmiany możemy nawet wykonać bez nich – małe przemeblowanie może czasem zdziałać cuda. Jeżeli jednak marzą nam się nowe meble, musimy mieć też na uwadze stan naszego portfela. Dobre przygotowanie jest więc podstawą udanego remontu lub odświeżenia naszego salonu. Teraz pora na kilka inspiracji, które być może pomogą ci w nadaniu twojemu pokojowi nowego życia.

Styl skandynawski – ostatni krzyk mody

Ostatnimi czasy taki styl dekoracji domów jest niezwykle popularny. Wiele osób skłania się raczej w kierunku minimalizmu i otaczania się jasnymi, chłodnymi kolorami. W ten trend idealnie wpisuje się pomysł sprowadzony do nas wprost z Północnej Europy, który zdążył rozpanoszyć się po całym Starym Kontynencie w części znajdującej się w strefie powyżej Morza Śródziemnego. Mowa tu oczywiście o stylu skandynawskim. Na czym polega taki sposób aranżacji wnętrza? Przede wszystkim stosuje się wtedy dość minimalistyczne umeblowanie, połączone z bielą i odcieniami szarości. Nie może oczywiście zabraknąć akcentów drewnianych, na przykład w przypadku stolików, stołów oraz krzeseł. Świetnym dopełnieniem mogą być czarne akcenty, które będą w ciekawy sposób kontrastować z bielą i dopełnią szare meble lub ściany. Styl skandynawski wyróżnia się także zastosowaniem w wystroju odcieni zielonego. Mogą być to nie tylko poduszki czy obrazy, ale także rośliny. W przypadku projektowania salonu w takim stylu, możemy również pobawić się kontrastem. To bardzo elastyczny sposób na aranżację i możemy go dostosowywać do własnego gustu w niezwykle prosty sposób, oczywiście z zachowaniem niektórych jego podstawowych cech.

Industrial – elegancka nowoczesność

Kolejną opcją na ciekawe zaaranżowanie naszego salonu bez wątpienia jest styl industrialny, który swoje korzenie posiada w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Fabryki, zarówno te działające, jak i opuszczone, dawały artystom oraz projektantom naprawdę mnóstwo inspiracji, które zaczęły stopniowo zyskiwać na popularności. Ta zaś utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Ten styl nadaje się świetnie do przestrzennych salonów z wysokimi sufitami. Po raz kolejny spotykamy się również z odcieniami szarości, które dominują w kolorystyce ścian i mebli. Do wariantu industrial wręcz idealnie pasuje również połączenie betonu z drewnem. Oczywiście w tym przypadku może być to jedynie imitacja, lecz faktura obu tych materiałów oraz ich kolorystyka tworzą niezwykle oryginalne i ciekawe połączenie.

Styl glamour – elegancki salon wprost zza Oceanu

Choć po raz kolejny pod względem kolorów występuje tu minimalizm – w końcu lubimy stonowane i eleganckie salony – to styl glamour cechuje się o wiele większą szykownością i wytwornością niż poprzednicy. Cechą główną salonu glamour jest oryginalność. Stoły i meble w niecodziennych kształtach, złote lub marmurowe wstawki (niekoniecznie prawdziwe), błyszczące się obiekty i tak zwany focal point, czyli jedno miejsce, na którym ma skupić się uwaga gościa – tak z grubsza powinien prezentować się pokój w takiej formie. Jeżeli chodzi o focal point, możemy z niego uczynić na przykład stolik kawowy, elegancką komodę, sofę, centrum multimedialne czy jakąkolwiek inną rzecz, która ma się wyróżniać. By podkreślić jej wyjątkowość, możesz na przykład nadać ścianie innej intensywności. Do stylu glamour oczywiście świetnie pasuje biały i szary, lecz kontrast w postaci fioletu, purpury, czerwieni czy czerni jest jak najbardziej wskazany.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *