Jak przyspieszyć kwitnienie roślin cebulowych?

rosliny cebulowe

rosliny cebuloweHiacyntów, tulipanów, narcyzów i innych kwiatów cebulowych nie należy wysadzać do gruntu wcześniej niż w połowie maja. Występujące na przełomie zimy i wiosny nocne przymrozki mogą bowiem uszkodzić delikatne rośliny. Na wykształcenie się kwiatów trzeba więc poczekać aż do czerwca lub lipca. Na szczęście istnieje sposób, by przyspieszyć ten proces. Sprawdź, co zrobić, by cieszyć się widokiem pięknych kwiatów już w maju!

Receptą na przyspieszenie kwitnienia roślin cebulowych jest wysadzanie ich do pojemników na przełomie marca i kwietnia. Rośliny zaczynają rozwijać się w warunkach domowych, a w maju można przenieść do ogrodu już wykształcone pędy. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają krok po kroku, jak zrobić to prawidłowo.

1. Do sadzenia w pojemnikach należy wybrać najdorodniejsze cebulki – zdrowe (bez nalotów pleśni itp.), kształtne i nieuszkodzone.

2. Po wyselekcjonowaniu cebulek można dopasować do nich rozmiary pojemników. Warto wybierać niewielkie plastikowe doniczki i sadzić w nich cebulki pojedynczo. Dzięki temu łatwo będzie je potem przenieść do ogrodu.

3. Na dnie pojemników należy umieścić drenaż (wykonany np. z glinianych skorupek, piasku lub kulek styropianowych), który zapobiegnie zaleganiu wody i gniciu korzeni. Resztę pojemnika, do wysokości około 1 cm poniżej krawędzi, powinno wypełnić się ziemią o dobrych własnościach przepuszczalnych.

4. Cebule trzeba umieścić w podłożu na takiej głębokości, na jakiej będzie rosła w ogrodzie. Z reguły jest to dwukrotność średnicy cebuli.

5. Pojemnik z cebulą trzeba ustawić w chłodnym (10-15°C), zacienionym pomieszczeniu. Jeśli niemożliwe okaże się uzyskanie cienia, to wówczas doniczkę warto przykryć papierową osłonką, która odetnie dopływ światła. Roślinę należy następnie podlewać 1-2 razy w tygodniu.

6. Gdy roślina wypuści pędy, powinno się ją przenieść w dobrze nasłonecznione, cieplejsze (ale poniżej 20°C) miejsce i nadal podlewać.

7. Od końca kwietnia warto hartować roślinę, wystawiając ją na kilka godzin do ogrodu.

W połowie maja można już przenieść kwiat do ogrodu i umieścić w przygotowanym dołku. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić systemu korzeniowego! Po przesadzeniu rośliny wystarczy ją podlać, a następnie stosować odpowiednią dla konkretnej odmiany pielęgnację. Szeroki wybór nawozów granulowanych i płynnych znajdziesz w ofercie firmy Ziemovit.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *