Rodzaje gipsów szpachlowych

Gipsy szpachlowe

Gipsy szpachloweBranża budowlana wraz z rozwojem technologii oferuje nam coraz szerszą gamę produktów oraz technik budowania i wykańczania wnętrz. W tym artykule zaprezentuję różne rodzaje dostępnych na rynku gipsów szpachlowych.

 

Gips na start

Głównym zastosowaniem gipsów jest wyrównywanie powierzchni oraz łącznie brzegów płyt kartonowo gipsowych. Ten rodzaj gipsu, który możesz znaleźć np. tutaj, ma bardzo dobrą przyczepność do podłoża, więc świetnie nadaje się do tego rodzaju prac. Z powodzeniem można go także zastosować do montażu aluminiowych narożników, np. w pobliżu otworów okiennych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych wypełniaczy masa po zastygnięciu jest dość elastyczna, a przez to odporna typową pracę płyt karton gips. Jednocześnie warto zaznaczyć, że odznacza się ona także dużą twardością. Przed przystąpieniem do pracy gips trzeba zmieszać dokładnie z wodą, aby powstała plastyczna masa. Tego rodzaju gips nakładamy dość cienką warstwą ok. 2 mm.

 

Ekstremalnie wytrzymały gips

Na rynku dostępne są też bardzo nowoczesne mieszanki gipsowe. Dzięki zastosowaniu specjalnych wypełniaczy są one nawet czterokrotnie bardziej wytrzymałe niż standardowy gips szpachlowy. Świetna przyczepność i wysoka twardość po zaschnięciu pozwala na spoinowanie płyt karton gips bez użycia taśmy zbrojącej. Oczywiście przy użyciu tego produktu można również wypełniać ubytki i montować narożniki. Ze względu na specyficzny skład gipsu, po urobieniu gładkiej masy należy odczekać kilka minut, a następnie ponownie go wymieszać i dopiero wtedy zaczynać aplikację. Proporcje wody do proszku należy dostosować zależnie od planowanego zastosowania materiału. Mieszankę można nakładać warstwą maksymalnie 3 mm.

 

Gips na wykończenie, czyli gładź gipsowa

Po nałożeniu pierwszej warstwy gipsu na spoinę płyt kartonowo gipsowych i wyszlifowaniu przychodzi czas na ostateczne wygładzenie. Gładź gipsową, czyli kolejny rodzaj gipsu, stosuje się właśnie do finalnego wykańczania połączeń płyt karton gips oraz wykonywania gładzi na powierzchniach z płyt, a także tynków gipsowych i cementowo-wapiennych. Gładź gipsową można też nałożyć na gładkie elementy betonowe, bloczki gipsowe lub beton komórkowy. Ten gips najczęściej po wyschnięciu ma kolor biały, dzięki czemu stanowi świetny podkład do malowania. Po wymieszaniu proszku z wodą nakładamy go bardzo cienką warstwą, do 2 mm.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *