Jakie są rodzaje przeglądów placów zabaw?

plac zabaw

plac zabawWielu dorosłym zależy na tym, aby mieszkać blisko placu zabaw. Dla rodziców jest to często jeden z ważniejszych kryteriów przy wyborze nieruchomości.
Dorośli chcą bowiem, aby ich pociechy miały co robić, kiedy przyjdą ze szkoły. Nowoczesne place gwarantują naprawdę znakomitą zabawę – i to dzieciom w różnym przedziale wiekowym. Wszystko dlatego, że znajdują się tam rozmaite urządzenia. Aby jednak zabawa była rzeczywiście udana, te sprzęty muszą być systematycznie kontrolowane. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jakie są rodzaje przeglądów placów zabaw.

Trzeba podkreślić, że przeglądy placów zabaw dzielą się na trzy kategorie (ten aspekt określa norma PN-EN 1176-1 i 7:2009). Na początek warto wspomnieć o przeglądach okresowych. Takie kontrole placów zabaw muszą odbywać się maksymalnie co 7 dni. Dlaczego jest to tak istotne? Trzeba podkreślić, że takie przeglądy placów zabaw umożliwiają bowiem szybkie wykrycie zagrożeń, które czyhają na dzieci. Chodzi tutaj o nie do końca dobrze działający sprzęt (na przykład w wyniku aktów wandalizmu) czy znajdujące się na terenie ostre przedmioty itp. Tego typu kontrole placów zabaw powinny być przeprowadzane systematycznie, aby pociechy, które korzystają z tych terenów miały zagwarantowane pełne bezpieczeństwo.

Wyróżniamy także przeglądy placów zabaw funkcjonalne. Wykonuje się je od 4 do 12 razy w roku. Na czym polegają takie kontrole? Trzeba podkreślić, że tutaj mamy już do czynienia z bardziej szczegółowymi czynnościami. Osoby, które odpowiadają za kontrole placów zabaw dokładnie sprawdzają funkcjonalność oraz stabilność sprzętu pod kątem jego zużycia.

Warto także wspomnieć o kontrolach corocznych. Takie przeglądy placów zabaw odbywają się tylko raz w roku, ale są także bardzo istotne. Jakie są ich cechy charakterystyczne? Tego typu kontrole mają na celu ogólną ocenę poziomu bezpieczeństwa, stanu sprzętu, fundamentów oraz wszelkich nawierzchni. W czasie przeglądu pracownicy oceniają również wpływ warunków atmosferycznych na konkretne urządzenia. Jeśli coś jest nie tak, biorąc pod uwagę każdy wyżej wymieniony rodzaj kontroli, błyskawicznie zgłaszają to odpowiednim organom, a te muszą usunąć wszelkie usterki.

Na stronie Krajowego Rejestru Placów Zabaw można zamówić takie przeglądy placów zabaw.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *