Sposób na dobry klimat w mieszkaniu

INSTALACJA FREONOWA
Urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne instalacji połączone są ze sobą instalacją „freonową”. Urządzenia funkcjonują właśnie dzięki gazowi znajdującemu się w tej instalacji. Stosowane są w niej różnego typu gazy, niektóre z nich są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Nieszczelność układu i wyciek gazu do atmosfery jest wysoce niepożądany. Z drugiej strony zbyt mała ilość gazu w instalacji „freonowej” może dodatkowo spowodować, że urządzenia przestaną chłodzić lub będą chłodzić zbyt słabo. Należy okresowo sprawdzać szczelność instalacji „freonowej” i przeprowadzać wymagane naprawy oraz w przypadkach wycieku, uzupełniać ilość gazu roboczego. Klimatyzacja Katowice
montaż klimatyzacji
ODPROWADZANIE SKROPLIN
W powietrzu znajduje się pewna ilość pary wodnej. Powietrze przepływające przez skraplacz ulega schłodzeniu, a część pary wodnej w nim zawartej ulega kondensacji, czyli skropleniu. Kropelki wody spływają po powierzchni skraplacza od instalacji odprowadzenia skroplin. Spływająca woda niesie ze sobą zanieczyszczenia, które osiadają w instalacji odprowadzenia skroplin. Po pewnym czasie instalacja ta może ulec zatkaniu i woda nie będzie odprowadzana. Dochodzi wtedy do „kapania” lub wycieku z urządzenia. Ponadto woda znajdująca się w niedrożnej instalacji wydziela nieprzyjemny, często intensywny zapach. Okresowa kontrola stanu i oczyszczanie instalacji odprowadzania skroplin zapewnia funkcjonowanie urządzeń w sposób zgodny z oczekiwaniami.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA
Całość instalacji sterowana jest przez automatykę, która jest elektronicznym mózgiem instalacji. To ona wie kiedy temperatura osiąga poziom zadany przez użytkownika i należy wyłączyć urządzenia oraz kiedy jest potrzeba ich włączenia. Od sprawności elektroniki zależy, czy klimatyzacja będzie działała prawidłowo i czy nie będziemy narażeni na przekraczanie zadanych temperatur. Kontrola stanu technicznego aktywnych elementów elektrycznych zapewni instalacji właściwe sterowanie i bezpieczną eksploatację.
Przypominamy zatem wszystkim użytkownikom urządzeń klimatyzacyjnych, a zwłaszcza klimatyzatorów obsługujących ważne pomieszczenia o przeprowadzaniu systematycznych przeglądów stanu technicznego tych urządzeń. Zaniedbanie okresowych konserwacji może powodować szybsze zużycie podzespołów, pogorszenia parametrów pracy i doprowadzenie w ostateczności do nieoczekiwanej awarii. Koszty usuwania awarii oraz ewentualne koszty nieplanowanej przerwy w pracy urządzenia są bardzo duże w porównaniu do niewielkiego kosztu przeglądu okresowego. Przypominamy również, że dla wielu urządzeń objętych gwarancją niedopełnienie warunku przeprowadzenia okresowych konserwacji może spowodować skrócenie okresu gwarancji (odpowiednie zapisy powinny być umieszczone w Karcie lub Umowie Gwarancyjnej).
Zgodnie z zaleceniami producentów – przeglądy powinny być dokonywane co najmniej raz do roku. W przypadku dużego obciążenia lub trudnych warunków pracy urządzenia przeglądy powinny być przeprowadzane częściej. Klimatyzacja Katowice
montaż klimatyzacji
W skład przeglądu serwisowego wchodzi:
* czyszczenie wymienników,
* kontrola/uzupełnienie czynnika chłodniczego,
* czyszczenie toru skroplin,
* sprawdzenie części elektrycznej.

Obecnie coraz częściej nawet w mniejszych obiektach biurowych, czy też domach prywatnych, chłodzone jest nie jedno, ale kilka pomieszczeń. Zazwyczaj w takich przypadkach pojawia się pytanie czy montować urządzenia w układzie: jeden agregat do jednej jednostki wewnętrznej, czy też – jeden agregat do kilku jednostek?
Koszty zakupu
Jeszcze niedawno dużą przeszkodą w stosowaniu systemów multi były zdecydowanie wyższa cena zakupu urządzeń.
Obecne koszty np. trzech modeli ściennych o wydajności 2,5 kW są porównywalne lub nawet niższe – model konwencjonalny (dane zostały przedstawione w tabeli 1). Dodatkowo koszty montażu urządzeń zarówno pojedynczych jak i multi są z reguły podobne z uwagi na to, że ilość pracy związanej z położeniem instalacji chłodniczej w obu przypadkach jest podobna.
montaż klimatyzacji
Efektywność – wskaźniki
Decydując o wyborze układu, oprócz ceny na pewno należy zwrócić uwagę na inne bardzo ważne parametry, takie jak: pobór mocy, wydajność chłodnicza, współczynnik COP.

Porównując widać, że pobór mocy w układach multi jest mniejszy, co jednak odbywa się kosztem wydajności łącznej. Zaletą układów multi jest jednak to, że w większości przypadków nie jest potrzebna wydajność maksymalna, co umożliwia stosowanie mniejszych zabezpieczeń na zasilaniu urządzeń.
Współczynniki COP urządzeń, będących obecnie w ofercie Mitsubishi Electric (nawet w układach multi) są na tyle wysokie, że koszty eksploatacji układów pojedynczych jak i multi są podobne.
montaż klimatyzacji
Reasumując
Patrząc na aktualną ofertę Klimatyzacja Katowice na pewno należy zwrócić uwagę na urządzenia multi, które przy tych samych możliwościach użytkowych cechują dodatkowe zalety. Obecne układy multi inverter pozwalają na podłączenie do jednego agregatu od 2 do 8 jednostek wewnętrznych. Pozwala to szerokie pole manewru podczas doboru systemów uwzględniających zarówno potrzeby użytkowników indywidualnych, jak i wymogi techniczne klimatyzowanych obiektów.

Jeszcze do niedawna Klimatyzacja dostępna była dla wybranych. Kojarzyła się z luksusem dla bogaczy. Dziś kosztuje tyle, co telewizor i coraz częściej staje się skuteczną
alternatywą dla nieznośnych upałów, które sprawiają, że trudno nam normalnie funkcjonować. Upał owszem, ale na wczasach. Kiedy zastaje nas w aglomeracji, zwłaszcza podczas pracy, skutecznie utrudnia
wykonywanie codziennych obowiązków. Jazda samochodem, a jeszcze gorzej – stanie w korkach – w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza staje się w aucie bez klimatyzacji nie do zniesienia. Nie lepiej jest wieczorem.
Cieszy nam się spokojny sen, ale duża temperatura przy bezwietrznej aurze potrafi montaż klimatyzacji sprawić, że przewracamy się z boku na bok i nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka. Dlatego trudno zgodzić się z tymi, którzy twierdzą, że klimatyzacja to niepotrzebny zbytek. 10 lat temu za klimatyzator trzeba było zapłacić co najmniej 10 tysięcy. Dziś, nowocześniony odpowiednik takiego modelu kosztuje nie więcej niż telewizor – czyli ok. 1500 zł.
Nie tylko temperatura
W domach najbardziej popularne są klimatyzatory ścienne. – Przekonuje ich cena, ale także cichutka praca, rozsądne zużycie energii oraz liczba dodatkowych funkcji, która może przyprawić o zawrót głowy – twierdzi Dariusz Adamski, specjalista od klimatyzacji w firmie Prava Katowice. Jonizator neutralizuje jony dodatnie, a pokój wypełnia naturalnym powietrzem. Biofiltr unieszkodliwia działanie ponad 95% bakterii oraz wyłapuje 99% kurzu z powietrza, zaś kolektor plazmowy potrafi oczyścić powietrze z dymu, pyłków oraz kurzu, dzięki czemu dom staje się bardziej przyjazny dla alergików.
Na zdrowie?
Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zwłaszcza podczas upałów, zaleca się dzieciom, osobom starszym oraz wszystkim tym, którzy mają problemy z krążeniem lub cierpią na nadciśnienie. Mimo, że w środku lata można mieć niemalże zimową temperaturę, nie wolno zapominać o zdrowym rozsądku. Nawet w najbardziej ciepłe dni, temperatura w mieszkaniu nie powinna być niższa od tej na zewnątrz o więcej niż 6, 7 stopni Celsjusza.
Większe różnice bardzo często są przyczyną przeziębienia i wbrew założeniom towarzyszącym zakupowi klimatyzatora – skutkują pogorszeniem samopoczucia. Trzeba także pamiętać o odpowiedniej konserwacji urządzenia. Dobrze, jeśli chociaż dwa razy w roku fachowcy od klimatyzacji dokonają kompleksowego przeglądu.montaż klimatyzacji
Oszczędności nieoszczędne
– Z roku na rok wzrasta sprzedaż klimatyzatorów osobom prywatnym. Niektórym wciąż jednak trudno jeszcze zrozumieć, że oszczędności za wszelką cenę, kończą się tym, że ostatecznie zaczynamy przepłacać. Tak się dzieje, kiedy wybieramy
urządzenie, którego moc jest niedostosowana do kubatury, jakie ma schładzać. Na etapie zakupu jesteśmy bogatsi o parę złotych, ale szybko okazuje się, że albo klimatyzator nie jest w stanie wychłodzić domu do oczekiwanej temperatury, albo, żeby sprostać naszym wymaganiom, musi działać niemalże bez przerwy, pochłaniając przy okazji ogromne ilości energii elektrycznej. – Odpowiednio dobrany klimatyzator włącza się góra na 1/2 h. Taki czas wystarcza, by
stworzyć w pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Kiedy temperatura zacznie wędrować w górę, klimatyzator znów włączy się na kilka minut. O instalacji klimatyzacja najlepiej pomyśleć na etapie budowy domu, a przynajmniej przed robotami wykończeniowymi. Wówczas bez problemu ukryjemy wszystkie rurki, tak by nie szpeciły pomieszczenia.. Jeśli jednak kupiliśmy dom na rynku wtórnym, albo klimatyzacja zamarzyła nam się już po zakończeniu budowy, nie znaczy to wcale, że przespaliśmy swoją szansę na dobry klimat. Fachowi instalatorzy poradzą sobie także w takim przypadku.

Rekomendowane artykuły