Szkodliwe gryzonie – jak z nimi walczyć?

szczur

szczurSzczury należą do gryzoni, które wykazują się bardzo wysoką szkodliwością w kontekście życia człowieka. Są one odpowiedzialne za niszczenie niektórych elementów budynków i ich konstrukcji. Znamiennym i najbardziej pospolitymi problemami wynikającymi z negatywnej działalności nawet małych populacji tych gryzoni są przegryzione przewody elektryczne, zniszczone meble czy zanieczyszczanie odchodami podłogi lub produktów spożywczych. Te wszystkie natręctwa wiążą się z niepohamowanymi stratami finansowymi, dlatego w przypadku zauważenia jakiejkolwiek szczurzej aktywności powinniśmy rozpatrzyć wszelkie możliwości. Szczury, czy inne gryzonie są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie u dzieci i osób starszych – udowodniono, że są one w stanie przenosić bardzo groźne wirusy, choroby odzwierzęce i różnorakie patogeny. Szczególnie dotkliwym wśród ludzi, może okazać się kontakt z gryzoniami osób cierpiących na alergie lub astmę.

Fizyczne metody tępienia szczurów

Metody fizyczne mają swój początek w korzeniach cywilizacji ludzkiej. Szczury wykazują się niesamowitymi możliwościami migracyjnymi, a ich ulubionym środowiskiem są miejsca zaludnione, gdzie nietrudno o pożywienie czy bezpieczne i komfortowe dla rozwoju ich populacji lokum. W bezpośredniej walce z gryzoniami należy przede wszystkim określić ognisko ich występowania wraz z miejscem nadchodzenia – to pozwoli rozplanować scenariusz walki. Bardzo ważna w tym przypadku jest szczelność ścian, instalacji kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych. Zablokowanie ewentualnych dróg w postaci szczelin, szpar czy dziur znacznie zniweluje możliwości przemieszczania się gryzoni. Kolejnym krokiem jest użycie tzw. atraktantów, czyli zwyczajnych wabików, które mają na celu zwabić wszelkie gryzonie do miejsca, w którym przewidujemy działania deratyzacyjne. Jedną z najpopularniejszych na świecie metod walki z pojedynczymi osobnikami są łapki na szczury. Każdy z nas zna klasyczną formę chwytaczy mechanicznych, bazujących na sile nacisku wywołanej przez gryzonia zwabionego kawałkiem pożywienia umocowanym na pułapce. Równie efektownymi w fizycznej walce z gryzoniami są pułapki sprężynowe, chwytacze żywołowne, klejowe lub bezpośredni odłów natrętnych gryzoni. Dobór odpowiedniej metody jest uzależniony od miejsca występowania oraz populacji gatunku. Szczury to bardzo silny gatunek, wymagający skrupulatnego podejścia i bezwzględnej anihilacji. Często jednak zdarza się, że fizyczne metody tępienia szczurów nie są wystarczalne, dlatego warto oprzeć scenariusz walki na specjalistycznych odczynnikach chemicznych, gwarantujących dużo większe efekty w przypadku masowych populacji natrętnych gryzoni.

Chemiczne metody tępienia szczurów

Metody chemiczne stanowią nowoczesną formę tępienia szczurów i innych gryzoni, ograniczając jednocześnie ingerencję człowieka niemalże do minimum. Polegają one na wykładaniu specjalistycznych, biobójczych substancji chemicznych, mających na celu pełną eksterminację gryzoni na danym obszarze, poprzez wytrucie ich. Deratyzacja chemiczna powinna być przeprowadzana około raz na kwartał, ze szczególnym uwzględnieniem okresu jesiennego. Należy jednak pamiętać, że w świetle litery prawa oraz bezpieczeństwa osób trzecich czy innych zwierząt, trutki na szczury należy wykładać w zabezpieczonych stacjach. W tym celu powstały tzw. karmniki deratyzacyjne – posiadają one otwór wejściowy, a w środku znajduje się zatruty atraktant – zwany rodentycydem. Trutki na szczury, czyli inaczej rodentycydy, najczęściej przybierają formę granulatu w kształcie pałeczek. Dostępne są również trutki w postaci pasty, płynu, płatków, kostek, ziaren, gryzków czy piany. Dobór trutek na gryzonie jest uzależniony od populacji oraz rodzaju gryzoni.

Walka ze szczurami

Szczególnie dotkliwymi dla naszego domu są szczury. Nawet mała populacja szczurów może być dotkliwa dla gospodarstwa domowego, dlatego należy zadbać o zapasy takich produktów jak pułapki na szczury czy różnorakie trutki. W przypadku, gdy tępienie szczurów stanowi dla nas problem, z którym nie możemy dać sobie rady, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm deratyzacyjnych. Czasem pułapki na szczury to nie wszystko, ponieważ szczury to bardzo inteligentne istoty, wbrew ogólnemu przekonaniu. Odpowiedni scenariusz walki ze szczurami nie gwarantuje sukcesu – ważne są również odpowiednio dopasowane trutki na szczury, które stanowią najskuteczniejszą formę walki z tymi paskudnymi gryzoniami.

Wpis powstał przy współpracy z serwisem www.dezynsekcjauslugi.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *