Trendy w aranżacji wnętrz – jesień/zima 2021

Fotel w stylu glamour

Dla wielu osób chłodniejsze miesiące są idealnym momentem na wprowadzenie zmian w wystroju swojego domu czy mieszkania. Przy okazji mały kroczkami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester, przez co z pewnością będziemy chcieli pożegnać stary rok i przywitać nowy w w świeżym stylu. Jakie aranżacje są więc aktualnie na czasie i w co powinniśmy celować, by nasz salon nie tylko wyglądał dobrze, ale również i modnie?

Fotel w stylu glamour

Styl eko – ciekawe rozwiązanie w zgodzie ze środowiskiem

Dla wielu z nas życie eko to ograniczanie jazdy autem, ograniczenie używania w swoim życiu plastiku, segregowanie śmieci czy oszczędzanie energii. Oczywiście wszystkie te ruchy jak najbardziej wpisują się w tę filozofię, ale czy słyszeliście kiedyś o stylu eko w aranżacji wnętrz? Jest to stosunkowo nowa fala w kwestii wzornictwa i meblarstwa, ale aktualnie naprawdę trudno jest przejść obok niej obojętnie. W parze z ekologią idą bowiem również naprawdę unikalny wygląd pomieszczenia stworzonego w takiej wariacji oraz świeżość stylizacji. Początki stylu eko wywodzą się ze Skandynawii, która ostatnimi laty wyrasta na trendsettera w dziedzinie aranżacji wnętrz. Na czym więc polega ta filozofia? W pierwszej kolejności w takich pokojach do wystroju wykorzystuje się meble używane, które nie nadają się jeszcze do wyrzucenia i bez problemu mogą nadal pełnić swoją rolę albo te z materiałów po recyklingu. Jeżeli jednak mamy już kupować nowe rzeczy, upewniamy się, iż produkowane są one z naturalnych surowców. Jak najmniej tworzyw sztucznych! Często wykorzystywanymi materiałami w meblach do takich pokojów są drewno, metal czy wiklina. Jeżeli chodzi o kolorystykę, dobra wiadomość dla osób lubiących eksperymenty – macie absolutną dowolność! Choć oczywiście najczęściej spotykanymi kompozycjami są te w odcieniach szarości (tak, po raz kolejny inspiracja skandynawskimi trendami), to tak naprawdę nic nie broni nas przed dodaniem własnej palety barw. Hamować może was jedynie kreatywność. Nie musicie się również martwić o koszty – styl eko jest, patrząc na standardy, naprawdę niedrogi!

Ozdoba w stylu eko

Styl modern classic – dla fanów łączenia starego z nowym

Styl modern classic jest równocześnie pewnym smaczkiem dla osób zakochanych w XIX-wiecznym stylu, hołdem dla mody z połowy XX wieku, a także podmuchem świeżości w postaci najnowszych materiałów i myśli designerskiej. Ktoś mógłby pomyśleć, że z takiego połączenia może wyjść pomieszanie z poplątaniem. Jeżeli jednak przyłożycie się do odpowiedniego doboru wszystkich najważniejszych elementów wystroju, może być zupełnie inaczej! Nadrzędnym celem stylu modern classic jest, jak oczywiście sama nazwa wskazuje, łączenie klasycznych elementów z aktualną rzeczywistością. Z jednej strony – pikowane meble, mnóstwo pozłacanych lub posrebrzanych ozdób, mnóstwo dywanów i innych tkanin, marmurowe okleiny, a także kolorystyczne akcenty w postaci błękitu, zieleni czy różu. Z drugiej zaś – sporo metalowych i prostych konstrukcji, jak szafki czy stoliki, trochę roślinności, dominujące jasne kolory w odcieniach szarości i drewniane akcenty. Dobrze skomponowane materiały i meble mogą przynieść naprawdę zniewalający rezultat. Meble w stylu modern classic można znaleźć tutaj. Choć oczywiście można łatwo przesadzić w jedną i drugą stronę, z pomocą architektów wnętrz lub dzięki swojej własnej inwencji możesz nadal swojemu pokojowi uroku oraz wyjątkowego stylu, który zachwyci gości.

Salon w stylu modern classic

Styl boho – oda do wakacji i podróży

W ponurą i mroźną aurę często melancholijnie wspominamy letnie wakacje i podróże z nimi związane. A co, gdyby tak do naszego pokoju wprowadzić nutkę naszych wojaży? Do takiej roli stworzony jest wręcz styl boho, który wykreowany został z inspiracji kulturą afrykańską i południowoamerykańską, a przez lata ewoluował razem z pozostałymi trendami. Styl boho wyewoluował z filozofii nazywanej etno, która w ogromnym stopniu nastawiała się na dziedzictwo południowych krajów świata. Na przestrzeni wielu lat zaczęto jednak łączyć to ze stylami skandynawskimi i innymi trendami europejskimi, co ostatecznie ugruntowało definicję stylu boho. W stylu boho często skłaniamy się do wyboru ozdób lub mebli mających swoją genezę w bardziej egzotycznych dla nas krajach, a następnie próbujemy połączyć te rzeczy ze stonowanymi barwami i meblami znanymi z naszych domostw. Kiedyś szalenie popularne były jaskrawe kolory – czerwień, żółć czy purpura. Teraz jednak, jak w przypadku praktycznie wszystkiego, co modne we wzornictwie domowym, popularniejszy jest kolor beżowy, biały, czarny, ale również brązowy czy nawet ochra. Nie można również zapomnieć o wszędobylskiej zieleni. W takich aranżacjach często wykorzystuje się naturalne lub zwierzęce motywy. Styl boho był przecież w swojej pierwotnej formie hołd dla prawdziwości i prostoty natury. Proste wzory i kolory, często nawiązujące do zwierząt, łączone w dobrym smaku z nowoczesnością mogą przynieść genialne połączenie, oczywiście jeżeli zrobimy to w sposób wyważony. Nowoczesne boho jest bowiem naprawdę mocno wyczulone na kicz i jeżeli będziemy skupiać się na zbyt wielu kulturach i wariantach kolorystycznych na raz, możemy w naprawdę łatwy sposób przesadzić.

Aranżacja w stylu boho.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *