Tynki dekoracyjne a beton architektoniczny

beton architektoniczny

beton architektonicznyBeton jest materiałem stosowanym w budownictwie jeszcze przed naszą erą. Z tego okresu do naszych czasów zachowało się w całkiem niezłym stanie wiele budowli. Są one świadectwem kunsztu starożytnych budowniczych, ale też trwałości betonu. Współczesne budownictwo również nie może obejść się bez betonu. Za sprawą betonu architektonicznego nazywanego także dekoracyjnym pojawił się także we wnętrzach. Betonowe okładziny ścienne pojawiają się w coraz większej liczbie nowocześnie zaaranżowanych kuchni i łazienek. Odważnie beton wkracza także na salony. Jest materiałem uniwersalnym, nowoczesnym i coraz bardziej popularnym.

Jak osiągnąć efekt betonowej ściany?

Zdecydowanie najbardziej proste i najtańsze rozwiązanie to nałożenie na ścianę kilku warstw cementu. Jeżeli ostatnią warstwę przetrzemy na przykład deską, ściana zyska trójwymiarową fakturę. Inne, równie proste rozwiązanie to wybranie zaprawy tynkarskiej. Zaprawę tynkarską dzięki, której uzyskamy efekt betonowej ściany mogą położyć fachowcy, ale majsterkowicze świetnie poradzą sobie z tym zadaniem sami. Efekt betonowej ściany w prosty sposób, a więc do wykonania samodzielnie, uzyskamy sięgając po farbę, która niezwykle udanie imituje tynk wykonany z betonu. Farby o fakturze betonu można nanosić wałkiem lub pędzlem, nie trzeba do nich dodawać żadnych innych komponentów. Zadowalający nas efekt uzyskamy nanosząc na ścianę jedynie jedną warstwę farby. Po dokładnym wyschnięciu farby zabezpieczamy ją woskiem dekoracyjnym do betonu lub lakierem także przeznaczonym do stosowania na betonowej farbie. Dzięki temu ścianę łatwo utrzymamy w czystości, łatwo pozbywając się z niej ewentualnych zabrudzeń.

Tynk dekoracyjny

Na rynku jest mnóstwo produktów, które pozwolą nam samodzielnie uzyskać efekt betonowej ściany. Do tych, którymi warto się zainteresować należą tynki dekoracyjne. Ich nałożenie jest równie mało skomplikowane, jak pomalowanie ściany farbą. Ścianę, którą chcemy pokryć dekoracyjnym tynkiem odkurzamy i odtłuszczamy. Jeśli stara farba odpada, musimy ją usunąć. Na tak przygotowaną ścianę nanosimy specjalistyczny podkład. Po jego wyschnięciu możemy przystąpić do nakładania tynku. Tynk, który da nam efekt wykonanej z betonu ściany nanosimy pacą tynkarską. Tynk możemy pozostawić gładki, możemy też nadać mu fakturę. Jeśli zależy nam na osiągnięciu efektu deskowania sięgamy po deskę. Fakturę nadajemy, kiedy tynk jest jeszcze mokry. Inną fakturę osiągniemy przecierając ścianę gąbką. Jaki efekt końcowy osiągniemy zależy od tego, ile warstw tynku zdecydujemy się nałożyć. W przypadku, kiedy zależy nam na tym, aby ściana była błyszcząca lub idealnie gładka i matowa, nanosimy dwie warstwy tynku dekoracyjnego. Jeżeli chcemy, aby nasza ściana miała matową powierzchnię, aby widniały na niej charakterystyczne dla betonu ubytki, nakładamy jedynie jedną warstwę tynku. Niezależnie od tego, ile warstw tynku nałożymy, musimy po jego dokładnym wyschnięciu zastosować jeszcze impregnat. W ten sposób nie będziemy mieli trudności z utrzymaniem ściany w czystości, a sam tynk będzie o wiele bardziej trwały. Tynk dekoracyjny, który daje efekt betonowej ściany może być stosowany w salonie, kuchni, łazience. Jeśli zabezpieczymy go warstwą specjalnego lakieru, wilgoć nie będzie dla niego groźna.

Betonowe ściany to bardzo gorący trend w naszych wnętrzach. Efekt ten można osiągnąć na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie dekoracyjnego tynku. Jeżeli nie chcemy mieć szarej ściany do tynku betonowego możemy dodać pigment w wybranym kolorze.

Zobacz też jak można wykończyć ścianę z kominkiem www.modernconcrete.pl/jakim-materialem-wykonczyc-sciane-z-kominkiem/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *