Wybieramy meble do ogrodu i na taras

Piękny zestaw mebli ogrodowych

Nachodzą ciepłe dni, a wraz nimi ochota do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przydomowy taras i kąt do wypoczynku w ogrodzie znowu będą miejscami relaksu, spotkań, przyjęć, zabawy, a nawet pracy. Sposób urządzenia letniej strefy aktywności zależy od tego, ile mamy w niej przestrzeni i jakie funkcje ma ona spełniać. Oto kilka podpowiedzi.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do letniego wypoczynku?

Jeśli planujesz zakup mebli ogrodowych, najpierw przeanalizuj możliwości przestrzeni do wypoczynku. Weź pod uwagę wielkość tarasu lub ogrodu, liczbę mieszkańców domu i liczbę gości, których będziesz mógł przyjąć. Zaaranżowanie przestrzeni tarasu tak, aby współgrała ze stylem urządzenia domu jest łatwiejsze dzięki temu, że często producenci oferują meble ogrodowe w kolekcjach. Możemy więc kupić kilkuelementowe zestawy lub samodzielnie skomponować całość z wybranych elementów kolekcji.

Rodzaje i przeznaczenie mebli ogrodowych

Najchętniej kupowane i najbardziej potrzebne w miejscach do wypoczynku są wszelkiego rodzaju sprzęty do siedzenia i leżenia – fotele, krzesła, leżaki, leżanki, pufy czy szezlongi. Są one też elementem każdego zestawu ogrodowego. Najwięcej wygody i przytulności zyskasz, wybierając tapicerowane meble ogrodowe, których miękkość pozwoli na luksusowy relaks. Fotele i sofy modułowe często można spotkać w różnych wariantach – na przykład wybrać między sofą dwuosobową, trzyosobową a większą lub dowolnie zestawiać ze sobą moduły sof.

Na drugim miejscu są stoły i stoliki, dzięki którym taras lub miejsce w zieleni latem stanie się salonem, jadalnią czy miejscem pracy. Dodatkowe siedziska mogą stanowić na przykład wiszące huśtawki, ławeczki ogrodowe.

Dla stworzenia na tarasie przyjemnego nastroju powinniśmy zadbać też o dodatki łączące wnętrze z zewnętrzem, takie jak donice lub skrzynki z roślinami. A jeśli to zakątek w ogrodzie lub niewielka przestrzeń ogrodu miejskiego, to odpowiednio zaaranżować klomby, ściany z roślin, pergole.

Kiedy chcemy się wygodnie wyciągnąć na leżakach, przydadzą się też: parasol, który osłoni przed słońcem część miejsca do wypoczynku, oraz parawan, dzięki któremu uzyskamy odrobinę prywatności.

Pamiętajmy też o akcesoriach na ciepłe letnie wieczory. Taras lub zakątek ogrodowy dobrze jest oświetlić nastrojowymi lampionami, świecznikami lub girlandą ze światełek.

Z czego są wykonywane meble ogrodowe?

Wybierając wyposażenie do ogrodu lub na taras, zwróćmy uwagę na materiały, z jakich są wykonane jego elementy. To ważne, ponieważ nie wszystkie sprzęty mogą pozostawać pod gołym niebem na przykład w czasie deszczu. Te wykonane z materiałów wrażliwych na zawilgocenie są przeznaczone do użytkowania na zadaszonych tarasach. Należą do nich meble rattanowe, wiklinowe i drewniane. Z drewnianych zaś najbardziej odporne na wilgoć będą te wykonane z egzotycznego teaku.

Do ogrodu i na taras niezadaszony najlepszym wyborem będą meble wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, np. technorattanu, a także te, do których wytworzenia użyto metali, jak aluminium, lub ich stopów, jak stal lub żeliwo. W wielu kolekcjach mebli ogrodowych materiały te są ze sobą łączone, np. nogi i stelaż fotela powstają z metalu, a siedzisko z drewna, rattanu naturalnego lub syntetycznego albo z tkaniny. Dzięki temu mebel jest solidny, a zarazem miękki i ciepły w kontakcie z użytkownikiem.

Obicia mebli używanych na zewnątrz są zazwyczaj wykonane z tkanin odpornych na wodę, plamy i działanie promieni słonecznych. Często są złożone z poduszek, które łatwo zdemontować, uprać i ponownie złożyć.

Przechowywanie i konserwacja mebli ogrodowych

Niektóre meble ogrodowe wymagają zabezpieczenia – ze względu na materiały, z jakich są wykonane. Na przykład ich drewniane części należy impregnować, pokrywać lakierem do drewna (przy zakupie należy sprawdzić, czy producent wykonał te czynności, a w trakcie użytkowania dobrze jest odświeżać sprzęty podobnymi metodami).

Meble z rattanu i wikliny, wrażliwe zarówno na wilgoć, jak i na przesuszenie, należy regularnie konserwować, czyli czyścić wodą z octem, kwaskiem cytrynowym lub amoniakiem, przecierać co pół roku oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Suszyć w ciepłym miejscu, ale nie na słońcu. Tego typu meble także powinny być zabezpieczone lakierem bezbarwnym, a te, które odbarwiły się pod wpływem wilgoci lub światła, można uratować, czyszcząc ze starych powłok i malując lakierem kryjącym w odpowiednio dobranym kolorze.

Meble z elementami metalowymi trwałe i solidne, jednak nie są odporne na czynniki atmosferyczne. Pod wpływem wilgoci ulegają korozji. Producenci wyposażenia ogrodowego z metalu zazwyczaj zabezpieczają je powłoką antykorozyjną przez malowanie metodą proszkową, cynkowanie lub chromowanie. Wybierając meble z metalową konstrukcją do użytkowania na zewnątrz, trzeba zwrócić uwagę na to, czy i jaką metodą powierzchnia metalu jest zabezpieczona.

Po sezonie sprzęty ogrodowe powinniśmy wyczyścić i przechowywać w zamkniętym, suchym pomieszczeniu, w temperaturze nie niższej niż 0°C. Mebli nie należy przykrywać szczelnie folią, gdyż stwarzałoby to dobre warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Na początku nowego sezonu meble ponownie czyścimy i sprawdzamy, czy drewno, rattan lub wiklina nie wymagają ponownej impregnacji lub malowania.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem https://www.dobroteka.pl/produkty/7-ogrod.html.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *