Wykrywanie nieszczelności z wykorzystaniem czynnika UV. Na czym to polega?

nieszczelność

nieszczelnośćDzięki nowoczesnym technologiom wykrywanie nieszczelności stało się wyjątkowo proste. Teraz nie trzeba już kuć metrów ścian i podłóg w celu znalezienia źródła problemu, ponieważ można określić jego położenie bardzo precyzyjnie.

Jedną z metod wykrywania nieszczelności w różnych typach instalacji jest metoda polegająca na wykorzystaniu czynnika UV oraz lampy UV. Metoda ta używana jest też w celu badania szczelności wykonanych już instalacji, na przykład kanalizacyjnych, ponadto sprawdza się w wykrywaniu przecieków w dachach. Często używana jest ona również w badaniach szczelności instalacji klimatyzacyjnych w samochodach.

Do lokalizacji wycieków z użyciem promieniowania ultrafioletowego wykorzystuje się lampę UV, czyli pracującą w ultrafiolecie, a także środek fluorescencyjny, który wykrywany jest przez lampę. Do przeprowadzenia tego rodzaju badania potrzebne są także odpowiednie środki ostrożności, między innymi specjalne okulary chroniące wzrok przed promieniowaniem UV.

Aby możliwe było wykrycie wycieku, do instalacji wprowadza się specjalny środek kontrastowy. Następnie pracownik z użyciem lampy jest w stanie określić te miejsca, gdzie może następować wyciek. W przypadku, gdy następuje wyciek, miejsce to jest widoczne w świetle lampy UV jako jasnozielone lub jasnożółte. Im oświetlenie lampy UV będzie bardziej intensywne, tym efekt fluorescencji jest silniejszy. Po określeniu miejsca, gdzie następuje wyciek, możliwe jest przejście do dalszego etapu prac, czyli do kucia w celu przeprowadzenia dalszych prac i usunięcia usterki.

Obecnie sprawdzanie szczelności instalacji wodnej z wykorzystaniem tej metody używane jest coraz częściej, ale najczęściej stosowane jest wówczas, gdy inne metody nie pozwalają na uzyskanie odpowiednich rezultatów, na przykład metody termowizyjne czy też metody akustyczne. Dobór odpowiedniej metody lokalizacji wycieku zależy od specjalisty w tej właśnie dziedzinie, który na podstawie rodzaju instalacji będzie mógł dobrać optymalne rozwiązanie problemu wyszukania nieszczelności.

Artykuł przygotowany przez firmę Protek oferującą sprawdzanie szczelności instalacji wodnej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *