Wyposażenie wnętrz – przedmioty z metalu

Kiedy myślimy o metalu nasz umysł zazwyczaj obrazuje go jako ciężkie pręty i szyny wykorzystywane w przemyśle, kojarzy go z muzyką heavy metalową oraz stopami metali szlachetnych dumnie eksponowanych na kobiecym ciele w postaci biżuterii. Ale wraz z nowymi trendami w aranżacji i wyposażeniu wnętrz i zainteresowaniem nowoczesnym designem, przestrzeń industrialna zaczyna coraz częściej gościć w naszych domach i mieszkaniach. Przez wiele lat metal spychany był na boczne tory, z powodu zimnego wyrazu i słabo rozwiniętych możliwości obróbki, pojawiał się tylko w postaci elementów dekoracyjnych wykonanych przez kowali artystycznych. Obecnie pojawia się w postaci stopów lub elementów kutych w niemal każdym wnętrzu. Czasem metal stanowi jedynie podstawę elementu, częściej jednak, ze względu na swoje niepowtarzalne piękno, jest eksponowany tak by zachwycać oglądających. Każdy z nas lubi otaczać się pięknymi przedmiotami i wnętrzami, a kowalstwo artystyczne i jego renesans jako rzemiosła dekoracyjnego sprawiają, że piękno to staje się jeszcze bardziej wartościowe i dostępne. Poprzez artystycznie wykonane elementy kute, mamy możliwość połączenia tradycji z nowoczesnością, rzemieślnictwa użytkowego z artystycznym wyrazem osobowości, ze stworzeniem czegoś oryginalnego i niepowtarzanego. Metal stawia na oryginalność i indywidualność.

Kowalstwo artystyczne pojawia się w dziedzinie użytkowej i w sztuce ozdobnej. Użytkowe wytwory kowala – artysty sprawiają, że możemy wyposażać nasze domy w piękne kute bramy wjazdowe i ogrodzenia będące wizytówką naszych domów. Balustrady wijące się wzdłuż schodów dodają domowi stylu i charakteru. Kute elementy mogą znajdować się również na meblach. Kowalstwo artystyczne często wykorzystywane jest do tworzenia przedmiotów takich jak akcesoria kominkowe, lamp sufitowe, metalowe wieszaki ścienne, stoły, krzesła, donice i wielu innych drobnych elementów. Wszystko zależne jest od gustu i upodobań właściciela mieszkania. W zdobieniu panuje pełna dowolność z przewagą gotowych motywów kwiatów, róż czy liści. Ci którzy wybiegają poza schematy i tradycje są w stanie połączyć materiały o różnych właściwościach i charakterach, w fascynującą całość, zapierającą często dech w piersiach. Z takich połączeń wyłaniają się twory w postaci wyniosłych, masywnych kutych drzwi wypełnionych szkłem, olbrzymich, artystycznie zdobionych ram luster, czy paneli dekoracyjnych łączących metal z naturalnym kamieniem i szkłem.

Ale nasze wnętrza tworzą nie tylko elementy użytkowe ale również takie, które stanowią ozdobę same w sobie. Rozety, obrazy, płaskorzeźby i rzeźby wykonane z metalu z pewnością ozdobią dodadzą charakteru niejednemu wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że i w tej dziedzinie czyhają na nas pułapki, że przeładowane wzornictwem, kiczowate, niskiej jakości wyroby, które zalewają rynek często błędnie określane są wyrobami kowalstwa artystycznego i nie mają wiele wspólnego z wykwalifikowanym projektowaniem i przerabianiem metali.

Autor: mk-max.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *