
Przeglądając magazyny ogrodnicze nie raz myślimy „Muszę to mieć u siebie!”, jednak ilość koncepcji i możliwości jakie oferuje nam obecnie rynek ogrodniczy, może czasami przytłoczyć. Rabaty kwiatowe, skalniaki, ziołowy zakątek, różana pergola i mini-sad zdecydowanie mogą przekroczyć możliwości metrażowe standardowego przydomowego ogródka.
To, co robi wrażenie na stronach pism i na portalach internetowych, nie zawsze będzie się dobrze prezentowało w zielonym azylu statystycznego Kowalskiego. Na co zatem warto zwrócić uwagę na etapie projektowania ogrodu?
Określenie priorytetów
Na początku warto się zastanowić co jest dla nas w ogrodzie najważniejsze. Czy chcemy żeby przykuwał uwagę wysublimowanymi gatunkami kwiatów, czy wręcz przeciwnie – pragniemy aby panował w nim artystyczny nieład? A może ogród ma być namiastką naszych dziecięcych marzeń, w których snuliśmy wizje na temat uprawiania własnych owoców i warzyw? Musimy zdecydować czy bardziej odpowiada nam sielski klimat wiejskiego ogrodu, czy może raczej bliżej nam do precyzji i surowego porządku stylu angielskiego. Nie oznacza to, że mamy się definitywnie zamykać w jednej estetyce, jednak obranie głównego kierunku zdecydowanie ułatwia aranżację ogrodu.
Ogrody jak pory roku?
Któż z nas nie ma swojej ulubionej pory roku? Preferencje w tym względzie można manifestować również w ogrodzie. Ogród wiosenny to coś dla romantyków. Już w marcu może podnieść poziom endorfin pierwszymi przebiśniegami. Ogród letni jest domeną osób twardo stąpających po ziemi, ponieważ prezentuje pełnię możliwości przyrody i zachwyca obfitością barw i form. Projektowanie ogrodów jesiennych i zimowych świetnie idzie osobom nieco bardziej nostalgicznym, które potrafią docenić magię schyłku roku. Posiadacze dużych działek mogą sobie pozwolić na podział ogrodu na poszczególne pory roku i podziwiać te jego części, które pogoda w danym momencie najbardziej rozpieszcza.
Zakładanie ogrodu to, wbrew pozorom, niełatwa sprawa. Często musimy pójść na kompromis i zrezygnować z niektórych elementów naszej wizji. Czasami warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego projektanta, który pomoże nam tę wizję wyklarować. Jednak niezależnie od tego w jaki sposób powstanie nasz wymarzony zielony zakątek, efekt końcowy powinien nam dawać satysfakcję i być odskocznią od codziennych obowiązków.
Artykuł przygotowany przez firmę: AWR Ogrody niebanalne.