Zwalczanie chwastów w zbożach

zwalczanie chwastów w zbożach
zwalczanie chwastów w zbożach

Twoje zboże zaatakowały chwasty i nie wiesz w jaki sposób je usunąć? Pamiętaj, że na wysoki wzrost twoich plonów wpływa na pewno ochrona przed chwastami. Występowanie chwastów może ograniczyć twój zbiór zboża nawet o kilkadziesiąt procent. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak poradzić sobie z tym problemem.

Kiedy i od czego zacząć walkę z chwastami w zbożu?

Walkę z chwastami należy podjąć już jesienna porą, gdyż najwięcej uciążliwych chwastów to właśnie rośliny rosnące jesienią i również zimujące np. miotła zbożowa czy rumianek pospolity. Dlatego najlepiej
rozpocząć walkę z nimi jak najwcześniej, czyli podczas zabiegów jesiennych. Należy pamiętać, że chwasty, które wzeszły jesienią i przezimowały są wiosną bardziej odporne na herbicydy niż chwasty znajdujące się w takich samych fazach rozwojowych, których wschody nastąpiły jesienią. W celu zniszczenia zahartowanych chwastów wymagane jest stosowanie mieszanin herbicydowych lub użycie najwyższych z zalecanych dawek.

Chwasty i zagrożenie dla roślin uprawnych

W przypadku zachwaszczenia pól uprawnych, zboża zmuszone są do rywalizacji z chwastami o wszystkie składniki środowiskowe, które są niezbędne do ich życia. Walka toczy się o promienie słoneczne, wodę, składniki odżywcze i przestrzeń do życia. Jeśli chwasty swoim istnieniem zakłócają dostępność któregokolwiek z tych czynników, następuje zahamowanie rozwoju czy nawet obumieranie plonów.
Chwasty do swojego życia korzystają również z oprysków, które pozytywnie wpływają na rośliny uprawne np. nawożenie. Więc hodowca nie tylko dokarmia zbożem, ale też przy okazji niechciane chwasty. Innymi ważnymi skutkami wynikającymi z istnienia chwastów wśród zboża to zbyt duża wilgotność ziarna i większy stopień zanieczyszczeń.

Chwasty powodują choroby

Chwasty w zbożach przyczyniają się do rozprzestrzeniania wielu groźnych chorób np. grzybów , gdyż dla nich chwasty to odpowiedni żywiciel. Chwasty z rodziny wiechlinowatych (trawy) są żywicielami owadów szkodliwych, m.in. ploniarki zbożówki, mszyc oraz pryszczarków zbożowych. Są także żywicielami dla rdzy źdźbłowej i żółtej, mączniaka prawdziwego zbóż oraz chorób podsuszkowych.

Zwalczanie chwastów w zbożach

Duży wybór produktów pozwalających na zniszczenie niepożądanych roślin możesz znaleźć w Ciechagro.pl. Te produkty są przepustką do szybkiego i łatwego zwalczenia chwastów. Produkty CHWASTOX docierają poprzez oprysk na liście do sieci korzeń, powodując obumarcie szkodliwej rośliny, a dzięki dużemu wyborowi znajdziesz przeróżne preparaty odpowiadające danemu chwastowi, który zaatakował plony zbóż.

Zamów produkt Chwastox już dziś.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *