Jak dobrać kolor lakierobejcy?

Pracownik maluje drewno pędzlem

Praca z drewnem wymaga zabezpieczania gotowych konstrukcji warstwa środka impregnacyjnego. Krok ten ma na celu wzmocnienie obrobionego surowca i zwiększenie jego odporności na czynniki zewnętrzne, wilgoć oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego właściwości, lecz również kolor. Aspekt ten ma istotne znaczenie dla końcowego efektu i to właśnie on w dużej mierze decyduje o tym, jak drewniana konstrukcja wpisze się w aranżację danego pomieszczenia, ogrodu lub innej przestrzeni. Podpowiadamy, jak wybrać kolor lakierobejcy!

Dłoń z pędzlem
The worker is painting the wooden terrace


Jaki kolor lakierobejcy wybrać?


Decydując się na zakup preparatu, sugeruj się efektem, jaki pragniesz osiągnąć. Różne kolory lakierobejc inaczej spiszą się w konkretnych stylach wnętrzarskich — celuj zatem w preferowaną estetykę. Zdecyduj również, czy wolisz odsłonić i podkreślić naturalny rysunek drewna, czy też uczynić go bardziej dyskretnym. W pierwszym z przypadków lepiej sprawdzi się lakierobejca bezbarwna lub półprzezroczysta, w drugim zaś — powłokotwórczy preparat wyrównujący koloryt drewna i nadający mu określony odcień.


Bogatą gamę lakierobejcy do drewna znajdziesz na przykład w sklepie Bricoman. Sprawdź ofertę na stronie bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/srodki-do-drewna/lakierobejce


Lakierobejca bezbarwna


Ten rodzaj preparatu jest szczególnie popularny wśród miłośników naturalności, pragnących ochronić drewno bez zarywania jego charakterystycznego rysunku. Lakierobejca bezbarwna nie jest widoczna na powierzchni drewnianej konstrukcji i nie nadaje jej sztucznego wyglądu. W zależności od rodzaju preparatu może on pozostawać lekko połyskującą lub całkowicie niewidoczną warstwę ochronną.


Lakierobejca w jasnym kolorze — gdzie się sprawdzi?


Jasne kolory są bardzo chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Czynią wnętrze pomieszczeń świetlistym i wizualnie bardziej przestronnym. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu takiego efektu, wybierz lakierobejcę w  jasnym kolorze — białym, kremowym lub jasnobrązowym. W zależności od mocy krycia i liczby ponownych aplikacji może on pozostawiać na drewnie widoczną warstwę lub tylko rozjaśniać jego wyjściowy kolor, nie ukrywając przy tym rysunku słojów.


Preparat o takiej barwie idealnie nadaje się do zastosowania we wnętrzach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, gdzie szczególnie często stawiamy na używanie neutralnych kolorów o jasnych odcieniach. Taka lakierobejca do również doskonałe rozwiązanie dla mniej przestronnych pomieszczeń, którym pragniemy nadać stylowy wygląd.


Ciemna lakierobejca — kiedy ją wybrać?


Niektóre lakierobejce mogą również wyraźnie przyciemnić wyjściowy kolor drewna. Do grona tych preparatów zaliczamy modele w kolorach takich jak dąb, tek czy palisander. Najciemniejsze, niemalże czarne (lecz wciąż naturalnie wyglądające) wykończenie pozwalają uzyskać lakierobejce o barwie heban. Ten typ produktów czyni rysunek drewna mniej widocznym, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla tych, który oczekują wyrównania kolorytu surowca i pozostawienia wyłącznie subtelnego wzoru słojów. Ciemne lakierobejce doskonale sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych bądź kolonialnych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *