Jak zabezpieczyć siebie i swoje pieniądze podczas kupna mieszkania?

nieruchomości

nieruchomościDla wielu Polaków zakupienie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w całym życiu. W związku z tym trzeba podejść do niej profesjonalnie i pamiętać o bezpieczeństwie swoich środków, aby nie okazało się, że są one narażone na zniknięcie. O czym trzeba pamiętać przy realizacji transakcji?

Przede wszystkim wtedy, gdy wybiera się dewelopera, trzeba dokładnie sprawdzić szereg czynników dotyczących jego bezpieczeństwa – jak finansuje on swoją inwestycję, co robi z pieniędzmi, które wpłacane są przez klientów, a także, jak zwykle, konieczne jest dokładne zapoznanie się z sygnowaną umową. Zaleca też zapytać się dewelopera o status prawny gruntu, na którym realizuje się inwestycje.

Skąd deweloper bierze środki na inwestycję?

Generalnie najbezpieczniej jest zakupić takie mieszkanie, które powstaje na osiedlu niefinansowanym z kredytów czy emisji obligacji, ale po prostu z własnych środków dewelopera. Warto wobec tego zainteresować się, kto jest generalnym wykonawcą inwestycji, sprawdzić czy jest on zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich, a także zapoznać się z innymi przedłożonymi dokumentami dotyczącymi realizacji inwestycji, które deweloper ma w obowiązku przedstawić każdemu klientowi.

Jaki rachunek powierniczy prowadzony jest przez dewelopera?

Aktualnie deweloperzy muszą prowadzić tak zwane mieszkaniowe rachunki powiernicze, których celem jest zabezpieczanie pieniędzy na konkretną budowę, a nie na inne cele. Rachunki te można podzielić na dwa rodzaje – zamknięte i otwarte. Najlepszym zabezpieczeniem jest rachunek zamknięty, ale nie zawsze, ponieważ pieniądze przekazywane są wtedy do dewelopera dopiero po sygnowaniu aktu notarialnego, co może spowodować, że mieszkanie będzie droższe.

Sprawdź wszystkie zapisy w umowie

Jeśli interesują cię mieszkania z rynku pierwotnego, zapoznanie się z umową od dewelopera jest kluczową sprawą. W przypadku, gdy pojawiają się w niej jakieś niezrozumiałe zapisy, koniecznie należy dopytać, co oznaczają. Jednymi z ważniejszych informacji w umowie są te dotyczące wysokości i terminu zapłaty, terminu odbioru lokalu, a także kwestii dotyczących przeniesienia prawa własności.

Artykuł przygotowany przez Ronson Development – mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *