Rolety okienne – ochrona przed słońcem

wnętrze - okno z roletą zewnetrzną

wnętrze - okno z roletą zewnetrznąOkres letni, to czas, kiedy nie tylko mamy możliwość odpoczynku na urlopie. To również czas, kiedy to najczęściej przeprowadza się różnego rodzaju remonty. Nic dziwnego, słońce oraz wysoka temperatura sprawiają, że aż chce się pracować. Są jednak dni, kiedy to chcielibyśmy odpocząć w domowym zaciszu. Promienie słoneczne wpadające do wnętrza mieszkania cudownie je rozświetlają, ale niestety także je nagrzewają. Trzydzieści stopni, lub nawet więcej w domu, to stanowczo za dużo. Z takich warunków z pewnością bylibyśmy zadowoleni na wakacjach, podczas urlopu, ale zwykła codzienność z upałem, to nic przyjemnego. Aby uniknąć takich sytuacji idealnym rozwiązaniem okazują się rolety. Chronią one nie tylko nasze oczy, ale również i wnętrza budynków przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Rodzaje rolet

Wybór odpowiednich rolet wbrew pozorom nie jest tak prosty jakby się mogło w pierwszej chwili wydawać. Można wybrać spośród dwóch rodzajów osłon przeciwsłonecznych – rolet zewnętrznych lub markiz wewnętrznych. Zarówno jedne, jak i drugie chronią przed nagrzewaniem, ale żeby dokonać dobrego wyboru należy zapoznać się z ich innymi funkcjami, które posiadają, dzięki czemu łatwiej podejmie się decyzję.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrznaRoleta zewnętrzna jest uniwersalną przesłoną okienną, bo chroni wnętrza mieszkania o każdej porze roku. Zimą skutecznie zatrzymuje ciepło w domu, a latem sprawia, że upał nie dostaje się do wnętrza mieszkania, w którym temperatura może być niższa, niż jest na zewnątrz nawet o kilka stopni Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że rolety okienne zatrzymują promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby i ją nagrzeją. Roleta z ruchomymi lamelamiPonadto roleta sprawdza się także w kilku innych sytuacjach – tłumi hałas z zewnątrz, w tym skutecznie eliminuje odgłos padającego deszczu, chroni okno przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi padającym gradem, czy fruwającymi w powietrzu przedmiotami podczas wichury. Roleta zewnętrzna chroni nawet przed ewentualnym włamaniem. Zapewnia ona także stuprocentowe zaciemnienie, gdy tego potrzeba, daje prywatność. Niestety to właśnie zaciemnienie jest uciążliwe, gdy chciałoby się równocześnie korzystać ze światła słonecznego i chronić się przed słońcem. W przypadku standardowych rolet zewnętrznych jest to niemożliwe, dlatego takie najlepiej zastosować w pomieszczeniach, z których nie korzystamy w ciągu dnia, np. w sypialni. Są już jednak na rynku rolety zewnętrzne z ruchomymi lamelali, które dają taką możliwość. Łączą one funkcje rolety i żaluzji fasadowej.

Markizy wewnętrzne

Roleta wewnętrznaTakie przesłony okienne sprawdzają się lepiej, gdy w ciągu dnia potrzeba światła słonecznego i ochrony przed upałem. Idealnie nadają się do kuchni, salonu, czy pokoju dziecinnego. Markizy podobnie, jak rolety chronią przed nagrzewaniem się wnętrz (trochę mniej skutecznie), ale poza tym nie mają innych funkcji i np. zimą są bezużyteczne podczas, gdy rolety izolują wtedy ciepło w mieszkaniu. Przewagą rolet wewnętrznych nad zewnętrznymi jest dużo niższa cena i łatwiejszy sposób montażu.

Zanim podejmiesz decyzję, którą z przesłon wybrać określ swoje oczekiwania i zastanów się dokładnie.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler produkującą rolety.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *