Gruntowanie ścian przed malowaniem

Malowanie ścian

Naklejka na ścianęDługie zimowe wieczory sprzyjają drobnym remontom oraz naprawom, gdyż dni robią się krótsze i wieczorem trzeba jakoś spożytkować czas.

Bardzo wiele osób w tym czasie zabiera się za odnawianie ścian poprzez ich malowanie. Czynność z pozoru bardzo prosta, lecz złe przygotowanie do malowania może sprawić, że bardzo szybko zaczną się pojawiać niepożądane efekty uboczne. Sprawdźcie, jak odpowiednio przygotować ścianę do malowania, aby jego efekt był piękny oraz przede wszystkim trwały.

Grunt to podstawa – tak w jednym zdaniu można określić przesłanie tego, co zostanie opisane w tym artykule. Proces gruntowania ścian jest niezwykle istotny ze względu na zabezpieczenie powierzchni przed wilgocią. Wzmocni również daną powierzchnię oraz poprawi przyczepność, dzięki czemu farba lepiej będzie osiadać na malowanej ścianie. Warto jednak wiedzieć o tym, że nieco inaczej wygląda gruntowanie nowych ścian przed pierwszym malowaniem, a inaczej postępuje się ze ścianami starymi, remontowanymi.

Jeżeli chodzi o tradycyjnie otynkowane ściany w nowym domu, to należy odczekać około trzech tygodni zanim zaczniemy je malować. Ten czas się skraca jeżeli zostały użyte płyty gipsowo-kartonowe, gdyż masa szpachlowa użyta do ich montażu stosunkowo szybko wysycha. Jest to popularna substancja wykorzystywana w budowlance, gdyż istnieją gotowe masy szpachlowe, które bardzo przyspieszają pracę. Każda nowa ściana powinna zostać pokryta preparatem gruntującym, który zmniejszy zużycie farby oraz pomoże w szybszym uzyskaniu żądanego efektu. W przypadku malowania starych ścian, gruntowanie nie zawsze jest konieczne, jeżeli powierzchnia była już wcześniej malowana i pokrywana preparatem gruntującym. Warto jednak wykonać tą czynność ponownie, zwłaszcza gdy ściana kruszy się, pyli lub posiada dużą chłonność.

Pamiętajmy, aby dokładnie oczyścić powierzchnię, którą zamierzamy zagruntować. Chodzi tutaj o dokładne usunięcie kurzu, pyłu oraz resztek starego tynku. Kwestia doboru odpowiedniego preparatu to już osobna sprawa, która jest uzależniona od parametrów danej powierzchni. W sklepach znajdziemy bardzo wiele rodzajów takich substancji, więc warto poprosić fachowca o poradę. Kiedy nasza ściana jest już zagruntowana, to nadszedł czas na malowanie. Przestrzegamy przed nakładaniem farby na ściany nasłonecznione lub nagrzane, gdyż nigdy nie przynosi to dobrego efektu.

Artykuł przygotowany przez firmę Caparol Polska Sp. z o.o. oferującą między innymi masy szpachlowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *